Americká ekonomika se nadechla k růstu. Optimismus mírní slabá domácí poptávka

Americká ekonomika se v příštím roce vyhne recesi, odhadují analytici Morgan Stanley

Nikoli pokles hrubého domácího produktu, nýbrž jen výrazné zpomalení jeho růstu. Tak vidí v příštím roce vývoj americké ekonomiky jedna z tamních investičních bank Morgan Stanley. Restriktivní politika bude brzdit růst i v roce 2024.

USA má stále šanci vyhnout se recesi

Zpomalení růstu hrubého domácího produktu v roce 2023 bude v USA skutečně výrazné. Ekonomický výkon se má zvýšit jen o 0,5 procenta. „Americká ekonomika se může recesi v roce 2023 vyhnout, přistání ale rozhodně nebude hladké,“ vyplývá z aktuální ekonomické prognózy banky Morgan Stanley.

Ameriku drží domácí trh práce

Největší hospodářství světa se recesi vyhne hlavně díky robustnímu domácímu trhu práce, přestože analytici očekávají růst nezaměstnanosti. Druhým pozitivním faktorem bude rozvolnění proticovidových opatření v Číně, které se v nejbližších týdnech a měsících očekává. Tím dojde k oživení hospodářství v celém asijském regionu, což pozitivně ovlivní také americkou ekonomiku.

Pozitivní vývoj Morgan Stanley očekává také na poli inflace. Ta má v příštím roce radikálně klesnout. Jádrová inflace, která je důležitým vodítkem pro politiku centrální banky, se má snížit ze současných 5,1 na 2,9 procenta.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *