Paříž, Eifellova věž

Největší evropský akciový trh je ode dneška v Paříži

Londýn přišel o pozici největšího akciového trhu v Evropě z hlediska tržní hodnoty obchodovaných akcií. Předstihla ho Paříž, která těží mimo jiné z optimismu ohledně vyhlídek francouzských výrobců luxusního zboží. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Dodala, že jde o další symbolickou známku toho, že Británie po brexitu ustupuje do pozadí ve prospěch konkurence z kontinentální Evropy.

Francouzský akciový trh za čtyři roky získal téměř dvojnásobně na hodnotě

Hodnota francouzského akciového trhu nyní dosahuje 2,823 bilionu dolarů (zhruba 66,5 bilionu Kč), zatímco hodnota britského trhu činí 2,821 bilionu dolarů. V roce 2016, kdy se Britové v referendu vyslovili pro odchod své země z Evropské unie, měly akcie v Británii celkově o 1,5 bilionu dolarů vyšší hodnotu než akcie ve Francii.

„Britskou ekonomiku jako celek trvale poškodil brexit,“ uvedl bývalý činitel britské centrální banky Michael Saunders. „Kdyby brexit tak výrazně nesnížil potenciál ekonomiky, nebylo by zapotřebí zvyšování daní a snižování nákladů,“ dodal.

Slabý výkon britské ekonomiky má na svědomí hospodářský chaos

Britský akciový trh je už delší dobu v nemilosti investorů kvůli slabému výkonu britské ekonomiky. Letos jeho problémy prohloubila energetická krize, vysoká inflace a hospodářský chaos, který vyvolaly plány bývalé premiérky Liz Trussové na snížení daní.

Řada velkých britských společností je sice díky své globální působnosti vůči problémům v Británii do značné míry imunní, menší firmy a podniky orientované na spotřebitele však utrpěly značnou újmu. Na hodnotu akciového trhu měřenou v dolarech měl navíc negativní vliv výrazný pokles kurzu britské libry. Ta se letos vůči dolaru propadla asi o 13 procent, zatímco euro k dolaru kleslo jen zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *