akcie

Americké akcie zakončily týden v červených číslech. V pátek přišel nečekaný výprodej

Všechny tři největší indexy newyorské burzy zaznamenaly v pátek propad. S&P 500 a technologický Nasdaq odepsaly téměř procento, Dow Jones ztratil necelého půl procenta.

Na pesimistickém závěru uplynulého obchodního týdne na Wall Street se podepsalo hned několik faktorů, které mohou za zhoršené očekávání investorů. Asi největší obavy mají z postupného zpřísňování měnové politiky poté, co inflace ve Spojených státech zůstává nadále vysoká a nedochází k výraznému poklesu nezaměstnanosti, jak si americká centrální banka představovala.

K tomu se nyní přidaly obavy z možného zpřísňování také rozpočtové politiky, která byla až dosud velmi expanzivní. Začínají se totiž objevovat úvahy o zvyšování sazeb daní ze zisků korporací ze současných 21 na 26,5 procenta. Přestože šlo o jeden z předvolebních slibů Joea Bidena, trhy jakoby na to na chvíli zapomněly a nyní se diví.

Spotřebitelský sentiment zůstává na relativně nízké úrovni a navíc se blíží zasedání Federálního výboru pro operace na volném trhu (sbor členů Fedu, který rozhoduje o nastavení měnověpolitických parametrů). Nervozita na trzích tak zřejmě ještě mírně vzroste.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.