větrná elektrárna

Arabské státy plánují obří větrnou a solární expanzi. Kapacity vzrostou šestinásobně

Do roku 2030 má instalovaná kapacita větrných a fotovoltaických elektráren v arabských státech dosáhnout 80 gigawattů. Tak zní devět let starý závazek, který byl oznámen Ligou arabských států. Země jsou na dobré cestě k jeho dodržení.

GEM předpovídá zvýšení kapacity fotovoltaických elektráren

Ve státech Středního východu a arabských zemích severní Afriky by se během příštích osmi let mohla kapacita větrných a fotovoltaických elektráren zvýšit přibližně šestinásobně. A to ze současných 12,1 na přibližně 73 gigawattů. Takový vývoj předpovídá nezisková výzkumná organizace Global Energy Monitor.

V uvedených zemích jsou v současné době ve výstavbě projekty s instalovanou kapacitou kolem 7,6 gigawattů, které mají být dokončeny v dohledné době. Další projekty, které by přidaly více než 65 gigawattů, jsou ve fázi příprav.

Egypt je lídrem obnovitelných zdrojů

Je tak pravděpodobné, že ro do roku 2030 se podaří instalovanou kapacitu větrných a fotovoltaických elektráren výrazně přiblížit 80 gigawattům, k nimž se Liga arabských států zavázala v roce 2013. Momentálním lídrem v obnovitelných zdrojích je Egypt s 3,5 gigawatty instalované kapacity. Následují Spojené arabské emiráty (2,6) a Maroko (1,9).

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *