asie

Asijské trhy začátkem týdne rostly. Výjimkou byla burza v Soulu

Tokijská burza v pondělí vyšplhala na 30leté maximu. Počátkem týdne posílily také akcie v Šanghaji a Hongkongu. Pouze na burze v Soulu zavládla prodejní nálada poté, co automobilky Hyundai a Kia oznámily nedohodu se společností Apple.

Hlavní akciový index tokijské burzy Nikkei vystoupal v pondělí na 29 388,5 bodu. To je nejvyšší úroveň od srpna 1990. Motorem růstu byl optimismus ohledně ekonomického oživení po krizi způsobené pandemií koronaviru a také první zveřejňované hospodářské výsledky korporací za loňský rok. Nejvyšší denní přírůstky zaznamenaly velcí zpracovatelé oceli jako Kobe Steel a Nippon Steel.

Posilovaly také čínské akcie. Hlavní burzovní index v Šanghaji posílil o rovné procento, index CSI300 zahrnující takzvané blue-chips dokonce přidal 1,5 procenta. Nejvíce zpevňovaly akcie farmaceutických společností a průmyslových firem zpracovávajících vstupní suroviny. Mírný růst zaznamenaly také akcie v Hongkongu. Tamní index Hang Seng posílil o 0,1 procenta na úroveň 23 319,47 bodu.

Naopak akcie v Soulu zamířily během pondělního obchodování dolů. Hlavní index KOSPI v úvodu seance ztrácel více než jedno procento, nakonec se pokles snížil na necelé procento. Důvodem bylo oznámení automobilek Hyundai a Kia, že zatím nejednají se společností Apple o spolupráci na jejím autonomním vozidle.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.