Bahamy spouští jako první na světě digitální měnu vydávanou centrální bankou

Ostrovní stát v Karibském moři bude první zemí na světě, která spustí digitální měnu emitovanou centrální bankou, takzvanou CBDC (Central Bank Digital Currency). Ponese název „písečný dolar“ (Sand Dollar) a bude moci být využívána jako standardní měna.

Bahamy sice nejsou první zemí, která ten typ digitální měny zavedla, ale je první, která jej rozšířila mimo testovací provoz. Jinak řečeno, jde o první CBDC měnu, která funguje v normálním oběhu v ekonomice. Čína svůj digitální jüan zatím testuje a Kambodža podobný krok jako Bahamy zvažuje v nejbližších měsících.

Písečný dolar budou obyvatelé Baham moci používat k běžným transakcím, a to skrze jakousi digitální peněženku, vedenou u bahamské centrální banky. Digitální měna byla bahamskou centrální bankou již otestována v minulých letech, když ji mohli zkušebně používat lidé žijící na ostrovech Exuma a Abaco. Písečný dolar je navázaný v pevném kursu k bahamskému dolaru, jehož hodnota je zase závislá na dolaru americkém. Bahamská centrální banka si od nové digitální měny slibuje finanční inkluzi Bahamanů, kteří žijí na více než sedmi stovkách ostrovů a ostrůvků, stejně jako rozvoj platební infrastruktury země.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.