Chcete chytrou domácnost? Jděte na to chytře!

Chytré technologie se stále častěji dostávají do telefonů, hodinek, náramků, televizí nebo aut. Nejrůznější inteligentní zařízení jsou s námi v podstatě na každém kroku a často si to ani neuvědomujeme. Proč jsme si smart zařízení v posledních letech tak oblíbili a co stojí za jejich boomem?

Podobné vymoženosti nám umožňují pohodlně zautomatizovat rutinní úkoly, předvídat naše potřeby, pamatovat si za nás nebo nám jinak v mnoha dalších ohledech ulehčovat život. Málokdo si však uvědomuje, že rozvoj chytrých zařízení by vůbec nebyl možný bez rychlého internetu. V Česku je aktuálně nejrozšířenějším způsobem pokrytí domácnosti internetem Wi-Fi síť, jejímž zdrojem je typicky nějaký bezdrátový router. Možná ale nevíte, že to jde i jinak.

Zesilovač Wi-Fi nestačí
Chytrá domácí síť je základním předpokladem každé smart domácnosti a vyplatí se věnovat jí dostatečnou pozornost. V první řadě potřebujete kvalitní připojení k internetu, neméně důležitý je ale také výběr síťových prvků. Chcete-li si zajistit kompletní pokrytí domácnosti bez výpadků, odpojování připojených zařízení či nízké rychlosti připojení, tak vám jeden Wi-Fi router většinou nebude stačit. Zpravidla vám bohužel k pokrytí celého domu kvalitním Wi-Fi signálem nebude stačit ani pořízení dalšího Wi-Fi routeru či Wi-Fi zesilovače.

„Wi-Fi zesilovač degraduje kvalitu připojení tím, že zároveň komunikuje nejen s modemem, ale i s vaším mobilním telefonem, tabletem či notebookem. Další Wi-Fi router sice může zlepšit signál v místě, kde předtím nebyl či byl příliš slabý, ale vysílá další samostatnou Wi-Fi síť,“ říká k problematice chytrých sítí Martin Jahoda z Nordic Telecomu.

Ke které Wi-Fi síti se pak vaše zařízení připojí? Buď můžete zvolit síť manuálně, nebo necháte volbu automatickou. Ani smartphony však nejsou mnohdy dost chytré na to, aby si vždy vybraly Wi-Fi síť nabízející lepší signál a vyšší rychlost. A právě (a nejenom) tyto potíže řeší chytrá Wi-Fi, tzn. mesh Wi-Fi systémy.

Co je mesh Wi-Fi?
Jak se odlišuje mesh Wi-Fi od běžných Wi-Fi routerů, a jak funguje? „Zpravidla je to sada hlavní jednotky, tedy routeru a několika vedlejších jednotek, tzv. satelitů. Bez ohledu na počet zařízení, kterou tuto síť tvoří, má Wi-Fi síť pro všechna k ní připojená zařízení stále jeden název. Router a satelity spolu navzájem komunikují a narozdíl od několika samostatných Wi-Fi routerů si předávají informace o připojených uživatelích, vytížení, úrovni signálu či rušení a mnoho dalšího,“ vysvětluje Jahoda.

Na základě zpracování těchto údajů pak mesh systém řídí provoz v rámci sítě a také automaticky určuje, k jakému routeru či satelitu se uživatel připojí a jestli využije pro zajištění nejlepšího možného signálu a přenosové rychlosti pásmo 2,4GHz nebo 5GHz.

Další vlastnost, kterou běžné Wi-Fi routery postrádají, je Wi-Fi roaming, tedy plynulý přechod Wi-Fi signálu mezi jednotlivými satelity, když se po domácnosti s telefonem nebo notebookem pohybujete. Benefitem je, že vše se děje automaticky a vy na vašem zařízení nemusíte nic složitě nastavovat. Navíc nepotřebujete ethernetové rozvody, stačí připojit hlavní jednotku k vašemu modemu a všechny ostatní satelity jsou již připojeny bezdrátově, což je v budovách bez ethernetových rozvodů velmi praktické.

Instalaci zvládne každý
Instalace chytré Wi-Fi je překvapivě jednodušší, než si myslíte, a bez problémů ji zvládne i naprostý laik. Stačí pomocí průvodce instalací v mobilní aplikaci či webovém rozhraní spárovat jednotlivá zařízení a poté je rozmístit na požadovaná místa v domě nebo bytě. I s tím vám intuitivní aplikace zpravidla pomůže a v případě nevhodného umístění satelitů vás upozorní a doporučí vhodnější místo.

„Chcete-li pokrýt rozsáhlejší objekt a počet zařízení v základním balení vám nestačí, stačí si pořídit další satelit. Jeho přidání do sítě je stejně snadné, jako když zprovozňujete ty první. Jen pozor na to, že mesh systémy od různých výrobců zatím nejsou navzájem kompatibilní. To znamená, že k mesh systému od Ubiquiti si nemůžete připojit např. satelit od TP-Linku,“ dodává Martin Jahoda ze spoelčnosti Nordic Telecom.

Většina mesh systémů však dokáže ještě mnohem více než jen vyřešit pokrytí jakékoli domácnosti silným a spolehlivým Wi-Fi signálem. Mezi další běžné funkce patří např. rodičovský zámek, pomocí nějž můžete dětem omezit čas, který stráví online či blokovat nevhodný obsah pro jednotlivé uživatele nebo zařízení. Oceníte i snadné a intuitivní ovládání přes mobilní aplikaci či webové rozhraní. Při výběru mesh systému jen nezapomeňte přihlédnout ke kompatibilitě s dalšími chytrými zařízeními či hlasovými asistenty ve vaší domácnosti.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.