Podíl obnovitelných zdrojů na čínském energetickém mixu má vzrůst tak, aby nejlidnatější zemi světa pomohl zajistit její energetickou bezpečnost. Nezastupitelnou roli však bude i nadále hrát ropa a zemní plyn.
Čína je největším světovým emitentem skleníkových plynů. Tamní úřady ale přišly s tvrzením, že po roce 2030 se objem emisí začne snižovat, a že země chce do roku 2060 docílit uhlíkové neutrality. “Urychlíme přeměnu naší energetické struktury a podpoříme bezpečnost energetických dodávek s ohledem na transformaci na nízkouhlíkovou ekonomiku,” uvedla v úterý čínská Národní komise pro rozvoj a reformu.
Využívání uhlí pod kontrolou
Čína chce do roku 2025 zvýšit podíl nefosilních zdrojů na svém energetickém mixu ze současných 16 na 20 procent. Hodlá také striktně kontrolovat využívání uhlí v těžkém průmyslu, hutnictví, výrobě cementu nebo chemickém průmyslu.
Změna energetického mixu
Do roku 2025 Čína plánuje odstavit asi 30 gigawattů instalované kapacity pro výrobu elektřiny z uhelných elektráren. Namísto toho instaluje 380 gigawattů kapacity ve vodních elektrárnách a asi 70 gigawattů ve fotovoltaikách. Zároveň si ještě ve svém mixu ponechá ropu a zemní plyn.
6 comments
Comments are closed.