australia

Ekonomika Austrálie vzrostla o 1,8 procenta, je zpět na úrovni před pandemií

Australská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,8 procenta, čímž překonala odhady a vrátila se zpět na úroveň před pandemií. Uvedl to dnes australský statistický úřad. Hospodářství, které se loni vinou protipandemických opatření propadlo poprvé od roku 1991 do recese, pomohly vyšší výdaje spotřebitelů a firem a růst poptávky po surovinách.

Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší o 1,5 procenta. Údaj za loňské čtvrté čtvrtletí statistický úřad upravil o jednu desetinu procentního bodu nahoru na 3,2 procenta.

Zemi k rychlému zotavení pomohlo, že dokázala rychle zastavit šíření pandemie, což zvýšilo důvěru spotřebitelů a podniků. Vláda a centrální banka ekonomiku také neváhaly podpořit rozsáhlými stimulačními opatřeními.

Australská centrální banka v úterý ponechala základní úrokovou sazbu na rekordním minimu. Naznačila, že bude dál udržovat nízké náklady na půjčování peněz, aby pomohla urychlit zotavení ekonomiky.

Zotavení hospodářství by podle serveru BBC mohl ohrozit poměrně pomalý rozjezd očkování proti covidu-19. Obavy kvůli nízkému počtu očkovaných zvýšilo nedávné nové ohnisko koronavirové nákazy v Melbourne, které zapříčinilo opětovné uzavření tohoto druhého největšího australského města.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.