srdce, lidské srdce, umělé srdce, transplantace srdce

Francouzská společnost Carmat pod značkou Aeson poprvé prodala své umělé srdce

Francouzská společnost Carmat dnes oznámila, že pod značkou Aeson poprvé prodala své umělé srdce. Orgán byl v jihoitalském městě Neapol voperován pacientovi, který čeká na transplantaci. Účelem tohoto umělého srdce je poskytnout pacientovi čas, než se najde vhodný dárce. Během klinické studie orgán v roce 2017 použil i pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Operaci v Neapoli provedl tým kardiochirurga Cira Maiella. Místní pracoviště patří k nejzkušenějším v zemi, co se týče umělých srdcí, uvedla francouzská společnost v komuniké. Mluvčí společnosti agentuře AFP sdělila, že žádné srdce Aeson dosud nebylo použito mimo klinickou studii. Finanční náklady na operaci přesahující 150.000 eur (3,8 milionu Kč) uhradil „regionální zdravotní systém“, kterému je proplatí stát.

Firma Carmat byla byla založena v roce 2008. V prosinci 2020 obdržela evropskou značku CE s ohledem na pozitivní výsledky třetí fáze klinické studie, která začala v roce 2016 a pokračuje. Srdci Aeson se tak otevřel evropský trh. Společnost se zaměřuje zejména na Francii a Německo, které dohromady představují 55 procent unijního trhu s přístroji pro mechanickou podporu oběhu.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.