Rusko budovy

Hliník a nikl zdražují na mnohaletá maxima v obavách o narušení dodávek z Ruska

Po vstupu ruské armády na území samozvaných republik na východě Ukrajiny se ceny průmyslových kovů šplhají vzhůru. V případě hliníku a niklu dokonce došlo k překonání mnohaletých maxim. Trhy se obávají narušení dodávek těchto kovů z Ruska.

Rusko zajišťuje kolem šesti procent světové produkce hliníku a sedmi procent produkce niklu. Sankce, které byly v roce 2018 Západem uvaleny na ruského výrobce hliníku, společnost Rusal, způosbily, že cena tohoto stříbřitého kovu vzrostla o 35 procent během několika dní.

Cena hliníku se v úterý odpoledne vyšplhala na 3 380 dolarů za tunu, což zůstalo jen 15 centrů pod rekordní úrovní z roku 2008. Hliník od začátku letošního roku na burze v Londýně zdražil přibližně o 17 procent, loni jeho cena vzrostla o 42 procent.

V případě niklu je situace podobná. Jeho cena na londýnské burze vystoupala na 24,5 tisíce dolarů za tunu, a je tak jen o necelých 400 dolarů lacinější než v rekordním roce 2011. Nikl už letos zdražil o 18 procent poté, co jeho cena loni poskočila o čtvrtinu. Podle expertů, jež cituje agentura Reuters, by však oba kovy nejspíše zdražily i bez ruské invaze na východ Ukrajiny.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *