Indická vláda chystá program pro podporu výroby zeleného vodíku.

Indie chystá obří podporu pro výrobu zeleného vodíku, chce být exportním lídrem v regionu

Indická vláda chystá program pro podporu výroby zeleného vodíku. Výrobní náklady na zelený vodík se tak mají během příštích pěti let snížit asi o pětinu. Země se tak chce stát hlavním exportním hráčem v této oblasti.

Více než dvě miliardy dolarů plánuje indická vláda vynaložit na podporu produkce zeleného vodíku. Cílem opatření je snížit výrobní náklady, které mají během příštích pěti let klesnout až o pětinu. Aktuální výrobní cena zeleného vodíku se pohybuje mezi 300 a 400 rupiemi za kilogram získaného plynu.

Jen kapkou v moři

Plánovaná podpora je ale jen kapkou v moři v porovnání s celkovými soukromými investicemi, které mají v příštích letech do produkce zeleného vodíku směřovat. Jejich objem má do roku 2030 dosáhnout asi osmi bilionů rupií, což v přepočtu činí kolem 98 miliard dolarů.

Zaměření na export

Indie plánuje, že až 70 procent své produkce zeleného vodíku bude exportovat. A to zejména to Jižní Koreje, Japonska a Evropské unie. Vedle zeleného vodíku se Indie chce zaměřit také na produkci zeleného amoniaku, po němž očekává neméně tak silnou poptávku jako právě po vodíku. Globální poptávka po zelném vodíku by do konce této dekády měla převýšit 100 milionů tun ročně.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *