inflace

Inflace se v dubnu snížila na 3,2 pct., klesat bude zřejmě nadále

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na 3,2 procenta z březnových 3,4 procenta. Důvodem byl hlavně pokles cen pohonných hmot. Naopak pokračovalo zdražování potravin, především ovoce a zeleniny, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V případě paliv přitom šlo podle úřadu o vůbec největší meziměsíční cenový pokles v historii měření od roku 1993, a to o desetinu. V meziměsíčním srovnání byla dubnová inflace nižší o 0,2 procenta.

Podle ekonomů dnešní data naznačují, že inflace navzdory rostoucím cenám potravin přestává být kvůli dopadům šíření koronaviru v české ekonomice problém. V následujících měsících by měla inflace dále klesat a podle některých analytiků by mohla ke konci roku klesnout i pod dvě procenta.

Ve srovnání s loňským dubnem zlevnily pohonné hmoty v Česku o 16,7 procenta. Průměrná cena Naturalu 95 klesla na 26,37 koruny za litr a cena nafty na 26,83 Kč za litr.

V dubnu naopak zrychlil meziroční růst cen potravin a nealkoholických nápojů. Téměř o čtvrtinu zdražilo ovoce, za zeleninu kupující platili o téměř 12 procent více. Ceny vepřového masa stouply proti loňskému dubnu skoro o 19 procent, mouka zdražila o 16,6 procenta a cukr o 16,2 procenta.

V příštích měsících bude k poklesu inflace přispívat podle hlavního ekonoma Deloitte David Marka zejména pokles domácí poptávky, a naopak opačným směrem oslabení kurzu koruny. „Stejně jako u ostatních ekonomických indikátorů i odhad vývoje inflace ztěžuje vysoká míra nejistoty dalšího vývoje pandemie a rozsahu ekonomických dopadů. Nicméně zdá se, že inflace nebude ten hlavní problém, jak si ještě na začátku roku centrální banka myslela,“ uvedl.

Dubnová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v prognóze. Důvodem rozdílu byla vyšší než očekávaná jádrová inflace, která je očištěná o sezonní vlivy, změny regulovaných cen, daňové úpravy a jiná administrativní opatření.

Zpomalení inflace je ale podle ředitele sekce měnové ČNB Petra Krále zhruba v souladu s aktuální prognózou ČNB. „Ta očekává, že se inflace v nejbližších měsících rychle vrátí do tolerančního pásma cíle, a to především vlivem v souhrnu protiinflačních dopadů koronavirové krize v podmínkách hlubokého propadu domácí ekonomiky,“ uvedl. Dodal, že inflace koncem letošního roku klesne k dvouprocentnímu cíli a v roce 2021 se bude nacházet poblíž dvouprocentního cíle ČNB.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.