japonské akcie, Japonsko

Japonské akcie letos zpevnily téměř o pět procent na maximum za 30 let

Japonské akcie v poslední den letošního obchodování na tokijské burze mírně oslabily. Hlavní index Nikkei 225 dnes klesl o 0,4 procenta na 28.791,71 bodu, za celý rok si však připsal 4,9 procenta a hodnota z konce roku znamená maximum za posledních více než 30 let.

Růst japonských akcií byl ale v letošním roce výrazně pomalejší než loni, kdy si index Nikkei 225 připsal zhruba 16 procent. V pátek bude tokijská burza kvůli novoročním oslavám uzavřena. Japonské akcie letos těžily ze stimulačních opatření ze strany rozpočtové a měnové politiky i z optimismu ohledně oživení globální ekonomiky z útlumu, který způsobila pandemie covidu-19.

„Podmínky pro akcie v příštím roce vypadají dobře,“ uvedl analytik Masahiro Ičikawa ze společnosti Sumitomo Mitsui DS Asset Management. Předpověděl, že hlavní index Nikkei 225 do konce března překročí 30.000 bodů. „Zdá se, že omikron nebude pro finanční trhy velkým šokem a že investory neznepokojují ani vyhlídky na dvojí až trojí zvýšení úrokových sazeb, k čemuž se chystá americká centrální banka,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.