eu, inflace, čr, euro, duben

Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila

Spotřebitelské ceny v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, inflace tak zůstala na březnové úrovni. Ještě před rokem přitom meziroční růst spotřebitelských cen činil 8,1 procenta. V České republice se inflace zvýšila z 2,2 procenta na 3,1 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Inflace a úrokové sazby v eurozóně

V eurozóně zůstala míra inflace rovněž stejná jako v březnu, tedy na 2,4 procenta. Inflace v eurozóně se postupně přibližuje k dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky (ECB). Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby drží svou základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta.

Nejnižší míru inflace zaznamenali statistici v Litvě (0,4 procenta), Dánsku (0,5 procenta) a Finsku (0,6 procenta). Nejvyšší míru inflace vykázalo Rumunsko (6,2 procenta), Belgie (4,9 procenta) a Chorvatsko (4,7 procenta). Ve srovnání s březnem meziroční inflace klesla v patnácti členských státech, ve čtyřech zůstala stabilní a v osmi vzrostla.

Faktory přispívající k dubnové inflaci

K dubnové inflaci v eurozóně nejvíce přispěly služby, jejichž příspěvek činil meziročně 1,64 procentního bodu. Následovala kategorie potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 0,55 bodu. Příspěvek neenergetického průmyslového zboží činil 0,23 procentního bodu, energie naopak s příspěvkem 0,04 bodu inflaci snížily.

Zdroj: čtk