Míra nezaměstnanosti v Británii se v tříměsíčním období do konce dubna zvýšila na 3,8 procenta ze 3,7 procenta ve třech měsících do konce března.

Míra nezaměstnanosti v Británii se v dubnu poprvé od roku 2020 zvýšila

Míra nezaměstnanosti v Británii se v tříměsíčním období do konce dubna zvýšila na 3,8 procenta ze 3,7 procenta ve třech měsících do konce března. Nárůst tak zaznamenala poprvé od konce roku 2020, oznámil dnes britský statistický úřad.

Ekonomové v anketě agentury Reuters předpovídali, že míra nezaměstnanosti se naopak sníží a dostane se na 3,6 procenta.

Návrat na trh práce

Údaje nicméně signalizují, že na trh práce se vracejí uchazeči o zaměstnání. To by mohlo zmírnit problémy podniků s hledáním pracovníků, které přidělávají starosti britské centrální bance. Index ekonomické neaktivity sledující osoby, které opustily trh práce a nefigurují v registrech nezaměstnaných, se snížil o desetinu procentního bodu na 21,3 procenta.

Kroky britské centrální banky

Předpokládá se, že britská centrální banka kvůli vysoké inflaci ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby. Banka se snaží zabránit, aby nynější vzestup inflace získal trvalejší charakter v případě, že by zaměstnavatelé ve snaze získat pracovníky prudce zvyšovali mzdy, uvedla agentura Reuters.

Meziroční míra inflace v Británii v dubnu vzrostla na devět procent z březnových sedmi procent. Nachází se tak na nejvyšší úrovni od 80. let. Minulý měsíc britská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rovné jedno procento, maximum od roku 2009.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *