Rubl během čtvrtka a pátku ztratil vůči americkému dolaru více než 17 procent své hodnoty.

Rubl ke konci minulého týdne v reakci na snížení úrokových sazeb Bank of Russia prudce oslabi

Zdá se, že na trhu rublu se otočil trend, který ruská měna nastoupila v posledních několika týdnech. Zatímco rubl vůči dolaru od začátku dubna permanentně posiloval, poslední dva obchodní dny uplynulého týdne přinesly obrat.

Rubl během čtvrtka a pátku ztratil vůči americkému dolaru více než 17 procent své hodnoty. Zatímco ještě ve čtvrtek se jeden dolar rovnal necelým 56 rublům, v pátek odpoledne už to bylo téměř 68 rublů. Rubl zakončil páteční obchodování na úrovni kolem 65,75 rublů za jeden americký dolar.

Snížení úrokové sazby

Bezprostřední příčinou bylo dramatické snížení základní úrokové sazby ruskou centrální bankou Bank of Russia. Nově se tato sazba nachází a 11 procentech. Bank of Russia přistoupila již ke třetímu snížení sazby v řadě, a to vždy o tři procentní body. Ruská centrální banka zareagovala na dramatické snížení míry inflace, které bylo nejvýraznější za posledních více než 20 let.

Státní bankrot Ruska?

Bank of Russia připustila, že další snižování základní úrokové sazby může přijít. Ruská centrální banka také reagovala na zvýšení rizika státního bankrotu, jelikož Spojené státy omezily Rusku další způsob, jakým může splácet své závazky plynoucí ze zahraničních dluhopisů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *