Příliv zahraničních měn do ruských bank dominoval americký dolar.

Ruské banky se připravují na sankce. V prosinci zdvojnásobily příliv zahraničních měn

Do ruského bankovního systému v průběhu loňského prosince přiteklo dvojnásobné množství zahraniční měny než v prosinci roku 2020. Vyplývá to z údajů ruské ratingové agentury ACRA, na jejíž informace odkazuje agentura Reuters.

Celkem tak ruské banky v prosinci zvýšily svou držbu zahraniční měny o v přepočtu pět miliard dolarů v bankovkách a mincích. V prosinci 2020 tento příliv činil jen 2,65 miliardy dolarů, v listopadu 2021 dokonce jen 2,1 miliardy. Ruský bankovní systém se tak podle odborníků připravuje na možnost uvalení dalších sankcí ze strany západních zemí v případě, že by Rusko podniklo invazi na Ukrajinu.

Dá se předpokládat, že lednový a únorový příliv bude ještě větší, vzhledem k tomu, že se jako jedna z možností zmiňuje odstřihnutí Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT. To by Ruské federaci prakticky znemožnilo odesílání a přijímání plateb ze zahraničí.

Přílivu zahraničních měn tradičně dominoval americký dolar. Že ruské banky nakupují zahraniční měny v hotovosti, není nic mimořádného, jelikož se snaží reflektovat poptávku související s cestováním do USA nebo Evropy. Prosincový objem je ovšem zcela mimořádný.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *