Spotřebitelské ceny v Číně vzrostly v dubnu v meziročním srovnání o 0,1 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2021. Tempo růstu zpomalilo z březnových 0,7 procenta. Podle analytiků slabý růst spotřebitelských cen naznačuje, že domácí poptávka zůstává nevýrazná a k oživení druhé největší ekonomiky světa po skončení pandemie nemoci covid-19 bude možná zapotřebí více stimulů.
Očekávané zpomalení na 0,4 procenta
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zpomalení inflace na 0,4 procenta. Statistický úřad navíc oznámil, že výrobní ceny meziročně klesly o 3,6 procenta, nejrychleji od května 2020, a zaznamenaly propad již sedmý měsíc za sebou. Výrobní inflace je důležitým ukazatelem budoucího vývoje spotřebitelských cen.
Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, činila 0,7 procenta. Zůstala tak na stejné úrovni jako v předchozím měsíci. Ceny zeleniny klesly o 13,5 procenta a růst cen vepřového zpomalil na čtyři procenta z březnových 9,6 procenta.
Nerovnoměrné oživení
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí rostla rychleji, než se očekávalo, díky zrušení omezení, která měla bránit šíření nemoci covid-19. Oživení ale bylo nerovnoměrné. Nedávné údaje ukázaly, že aktivita v továrnách se snížila a problémem zůstává i přetrvávající slabost na trhu s nemovitostmi.
Znovuotevření čínské ekonomiky po pandemii pravděpodobně podpořilo inflaci ve službách. Růst cen v sektoru služeb však podle analytiků z velké části kompenzovalo zpomalení růstu cen potravin a energií.
Nejnovější údaje by mohly zvýšit tlak na čínskou centrální banku (PBOC), aby snížila sazby nebo uvolnila více likvidity do finančního systému. Analytici však nejsou jednotní v názoru, zda bude centrální banka pokračovat v uvolňování měnové politiky kvůli rekordnímu růstu úvěrů, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK
One comment
Comments are closed.