investice, alternativní investice, akcie, energie, krypto

Umění, LEGO i alkohol. Alternativní investice využívá 70 % českých investorů 

Alternativní investice využívá 70 procent českých investorů. Vyplývá to z průzkumu české investiční platformy Bondster. Nejvíce lidí využívá kryptoměny, investuje do nich téměř čtvrtina investorů. Kryptoměny ovšem Čechy zároveň rozdělují – za rok 2022 na nich prodělalo přes 60 procent jejich uživatelů. Větší důvěru mají Češi v další formy alternativních investic, hlavně sběratelské mince a P2P/P2B investování. Mince aktuálně drží 17 procent českých investorů a do P2P/P2B investuje 12 procent dotázaných. Češi se začínají zajímat i o méně běžné nástroje. Například do stavebnice LEGO investuje 6 procent investorů a do investičního alkoholu 5 procent z nich. 

Průzkum české fintechové společnosti Bondster Marketplace probíhal na přelomu letošního února a března na vzorku 1 050 respondentů, kteří v současnosti investují. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Nárůst obliby v době krize – alternativní investice

Za nárůstem popularity alternativních investic je podle analytiků společnosti Bondster především ekonomická situace na světových trzích v roce 2022 i na začátku roku 2023. Kvůli ní loni klesla hodnota například podílových fondů. Ty používá 48 procent českých investorů a více než polovina na nich v roce 2022 prodělala.

„Propady na světových trzích a nejistota ohledně ekonomického výhledu vede lidi ke ztrátě důvěry v tradiční investiční nástroje. Přes pětinu českých investorů důvěřuje po zkušenosti s ekonomickou situací v roce 2022 akciím méně než dříve, u podílových fondů jde o 19 procent investorů. Češi proto hledají nové cesty, jak svoje peníze zhodnotit nebo alespoň ochránit před inflací. A stále častěji zkoušejí také alternativní investice,“ vysvětluje Pavel Klema, CEO platformy Bondster, která zprostředkovává investice do úvěrů, tedy tzv. P2P a P2B investice.

alternativní investice, oblíbené investice, krypto
Zdroj bondstercom

Kryptoměny Čechy rozdělují

Celkově využívá některou z forem alternativních investic 70 procent českých investorů. Nejoblíbenější jsou mezi nimi kryptoměny, které drží 23 procent dotázaných. Kryptoměny ale Čechy také nejvíce rozdělují, a to i proto, že jejich propad byl loni ještě výraznější než u tradičních investičních nástrojů. Nejznámější Bitcoin i Ethereum si připsaly ztrátu přes 60 procent. Více než čtvrtina investorů jim i kvůli tomu nedůvěřuje a 6 procent je od začátku roku 2022 zcela opustilo.

Roste naopak obliba sběratelských mincí a investování do úvěrů. Do mincí investuje 17 procent českých investorů a další pětina to v současnosti zvažuje. P2P/P2B investování se věnuje 12 procent dotázaných, což je pro srovnání stejně, jako je investorů do nemovitostí. Dalších 17 procent dotázaných o P2P/P2B investicích uvažuje. 

„Popularita investic do úvěrů roste díky tomu, že spojují vysoký výnos s přijatelnou mírou rizika a nezávislostí na globálních trzích. Naši investoři dosáhli za rok 2022 průměrného výnosu 12,8 procenta. Úvěry, do kterých uživatelé investovali nejčastěji, přinesly dokonce zhodnocení 16 až 17 procent,“ komentuje Klema. 

I proto přibylo uživatelů platformy Bondster za rok 2022 o tři tisíce a v současnosti je jich již 17 679. Celkově zde investovali již přes 4,1 miliardy korun a jen za posledních 12 měsíců jim Bondster vyplatil na úrocích 57,8 milionů korun.

Mezi alternativními investicemi, kterým Češi příliš nedůvěřují, jsou kromě kryptoměn také sběratelské předměty jako hodinky nebo LEGO, ale i investiční alkohol.

Češi se dříve alternativních investic obecně báli. Stále více si ale uvědomují, že jde o velmi širokou a různorodou skupinu aktiv. U některých skutečně existují značná rizika nebo je s nimi spojená velká volatilita, jak dlouhodobě ukazují kryptoměny. Na druhou stranu například investice do úvěrů zajištěných nemovitostí nebo s garancí zpětného odkupu jsou dobrým způsobem diverzifikace s výnosem vyrovnávajícím či překonávajícím inflaci a s rozumnou mírou rizika,“ uzavírá Klema.

alternativní investice, čeští investoři, ETF, nemovitosti, podílové fondy, akcie
Zdroj bondstercom

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *