USA, Británie a EU chtějí vzájemné obchodní dohody do konce roku

Spojené státy, Evropská unie a Británie, která evropský blok na konci ledna opustí, chtějí do konce letošního roku uzavřít vzájemné obchodní dohody. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve čtvrtek uvedli jejich vysocí představitelé. Agentura AP v této souvislosti poznamenala, že pokud se to podaří, bude to možné považovat za velký úspěch. AP také připomíná, že většina obchodních dohod se dojednává roky.

Americký ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci prohlásil, že bude ještě tento týden v Londýně jednat se svým britským protějškem Sajidem Javidem o řadě věcí, včetně obchodu. „Pro prezidenta (Donalda) Trumpa je to naprostá priorita a my očekáváme, že (obchodní dohoda) bude uzavřena v letošním roce,“ poznamenal Mnuchin.

Americký ministr obchodu Wilbur Ross má za to, že uzavření obchodní dohody mezi USA a Británií nebude problém, protože americká ekonomika má více společného s tou britskou než s evropskou. „Obě jsou silně orientovány na služby. A pokud jde například o finanční služby, jsou do velké míry integrovány a koordinovány, takže by to mělo být automaticky snazší,“ řekl Ross.

Británie ovšem více než s USA obchoduje s 27 zbývajícími státy EU, a proto si mnoho společností přeje co nejužší obchodní vztahy, poznamenala agentura AP. Dohodu s unií pokládá za svou hlavní prioritu ministr Javid, s americkými protějšky bude jednat paralelně.

Vždy se dá samozřejmě počítat se zázrakem, ale vyčkejme, až tyto dobré úmysly za sebou zanechají zasněžené kopce Davosu a příští týden zabřednou do reality,“ uvedli v poznámce pro investory analytici společnosti Rabobank International.

„Jedenáct měsíců je na uzavření obchodní dohody velmi krátká doba, když to porovnáme s jinými dohodami o volném obchodu,“ myslí si eurokomisař pro hospodářství a bývalý italský premiér Paolo Gentiloni. „EU je ale připravena udělat vše, co bude v jejích silách, aby měla s Británií co možná nejlepší vztahy. Za 11 měsíců to nebude snadné, ale myslím, že je to možné,“ dodal.

Jak rychle EU a Británie dohodu uzavřou, bude záviset na tom, čeho chce Londýn dosáhnout. Javid trvá na tom, že Británie se unijních pravidel a předpisů držet nechce, což může jednání ztížit.

Ohledně obchodní dohody mezi EU a USA šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová řekla, že by dohoda mohla být dokončena „v řádu týdnů“. Její konstatování ale nemálo zasvěcených odborníků zarazilo a zástupci Spojených států se s tímto pohledem zcela neztotožňují. Šéfka EK v úterý v Davosu jednala s prezidentem Trumpem. Ten po schůzce řekl, že pokud unie s USA žádnou novou obchodní dohodu neuzavře, bude muset odpovědět formou velmi vysokých cel na evropská auta a další evropské výrobky. Von der Leyenová by měla začátkem února navštívit Spojené státy.

 

Zdroj: ČTK