USA, vlajka, Amerika

USA, Kanada a Mexiko jednají o prohloubení volného obchodu. Narazit mohou o autoprůmyslu.

Poprvé po pěti letech k jednacímu stolu zasedli zástupci Spojených států, Kanady a Mexika. Cílem je prohloubení vzájemné ekonomické spolupráce. Kanada a Mexiko se ale obávají amerických požadavků v oblasti automobilového průmyslu.

Spojené státy jsou největším obchodím partnerem jak Kanady, tak Mexika. A mezi těmito zeměmi je v rámci vzájemného obchodu na jednom z předních míst automobilový průmysl. Právě proto se dá očekávat, že u obchodu s automobily se může objevit zádrhel. Kanada s Mexikem se obávají plánované podpory elektromobility ze strany administrativy Joea Bidena, což může vést k upřednostňování amerických výrobců vozidel před těmi ze zbývajících dvou zemí.

Kanada i Mexiko tak budou po USA požadovat, aby se jejich firmy staly součástí dodavatelského řetězce v oblasti výroby elektromobilů. Mexický prezident Andres Manuel Lopet Obrador také bude požadovat, aby se mexický energetický sektor nestal přílišným cílem soukromých investorů, respektive aby mexická vláda hrála v energetice i nadále prim. Mexiko totiž nechce dopustit, aby prosazování elektromobility vedlo v konečném důsledku k růstu cen energií.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.