industry, emise, smog

Zdražující plyn vrací Evropu k uhlí. Nepomáhají ani vysoké ceny emisních povolenek

Rostoucí ceny zemního plynu způsobily, že se evropští výrobci elektrické energie začaly ve větší míře vracet k uhlí. Neodradilo je od toho ani zdražení uhlí, ani emisních povolenek.

Velkoobchodní cena zemního plynu na evropském trhu vzrostla od začátku roku téměř čtyřikrát. Asi dvakrát dražší jsou také emisní povolenky a zdvojnásobila se také cena uhlí. Jenže právě kombinace raketového růstu cen zemního plynu a emisních povolenek způsobila, že se evropští výrobci elektřiny začali vracet právě k uhlí. A to z toho důvodu, že se to zkrátka vyplatilo.

Analytici upozorňují, že evropský trh s emisními povolenkami fakticky přestal plnit účel, ke kterému vznikl. Ceny emisních povolenek byly po poměrně dlouhou dobu tak nízké, že výrobce energií ani průmyslníky nemotivovaly ke zbavování se „špinavých“ zdrojů energie a jejich nahrazování zdroji čistými. V současné době jsou ale emisní povolenky tak drahé, že už fungují jako finanční aktivum, kam spekulanti mohou investovat své prostředky.

Podle Silvie Messaové, analytičky poradenské společnosti Volue, je možné, že v příštích několika čtvrtletích zůstanou ceny uhlí na „velice komfortní úrovni v porovnání s plynem“, že u něho výrobci energií ještě zůstanou.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.