Stane se čínský juan přední africkou rezervní měnou?

Sedmnáct centrálních bankéřů z východního a jižního afrického regionu se sejde ve městě Harare (hlavní město Zimbabwe) aby prodiskutovali plány ohledně vývoje jejich monetární politiky. Setkání, které se zúčastní také zástupci Africké rozvojové banky, pořádá institut MEFMI (Macroeconomic and Financial Management Institute of Eastern and Southern Africa).

Zúčastnění se budou soustředit především na oslabující měny afrických zemí a zpomalující se tempo ekonomického růstu. Většina zemí z regionu MEFMI (Angola, Botswana, Burundi, Kenya, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namibia, Rwanda, Swaziland, Tanzania, Uganda, Zambia and Zimbabwe) přitom obdržela převážný objem svého vypůjčeného kapitálu právě z Číny a dávalo by tedy smysl splácet tento dluh především v čínských juanech. Několik centrálních bank v rámci EU přitom začátkem tohoto roku také zvažovalo začlenění čínského juanu mezi přední položky svého rezervního systému. 

Čína je v současnosti hlavním obchodním partnerem pro 130 zemí na světě a její strategický cíl, dostat juan mezi přední globálně obchodované a klíčové měny, se tak naplňuje. 

Zdroj: Reutres

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *