Na pumpách přibylo nové označení paliv. Vyznáte se v něm?

Na čerpacích stanicích v celé Evropské unii došlo koncem minulého roku ke změně, která má usnadnit tankování. A především zabránit tomu, abyste do auta nenatankovali například benzín místo nafty. Jde o změnu označování paliv na tankovacích pistolích, které je identické s označením při palivových nádržích nově vyrobených aut.

Kroužek pro benzín, čtverec pro naftu
Paliva jsou po novém označeny jednotnými symboly: kruhem pro benzíny, čtvercem pro naftu a kosočtvercem pro alternativní pohonné hmoty jako LPG a CNG. V geometrickém symbolu je vždy kombinace písmene a čísla. Při benzínu typicky E5 nebo E10, při naftě B7.
Ptáte se, co písmeno a číslo znamenají? Písmeno označuje druh použité biosložky v palivu. V případě benzinů je to ethanol, proto je označen kruhem a písmenem E. V případě nafty jde o biodiesel, proto se používá při čtverci písmeno B. Číslo zase vyjadřuje podíl biosložky v procentech. Při benzinu v Evropě standardně benzíny E5 nebo E10 s pět a desetiprocentním podílem biosložky. Běžná motorová nafta obsahuje 7-procentní podíl biosložky, proto nese typicky označení B7. Při plynných alternativních palivech je v kosočtverci uvedena jen tradiční značka neboli CNG, LPG nebo LNG.
Symboly jsou jednotné v celé EU

V souvislosti s vývojem alternativních pohonných hmot přibudou  na čerpacích stanicích i další označení. Na evropských trzích se setkáte s označeními E85, B10, B30 či B100, které označují paliva s vyšším podílem biosložky.

Nové symboly přibyly na stojanech a zároveň jsou takto povinně označeny všechny nově vyrobené vozy. Tímto způsobem mají řidiči v každém státě EU jistotu, že do svého auta natankují správné palivo, které běžně používají. A to bez ohledu na marketingový název paliva.

Toto sjednocení označování si vyžádalo výrazně odlišné pojmenování paliv v různých členských zemích. Samozřejmě, zavedení jednotného označování pohonných látek neznamená, že z čerpacích stanic zmizí dosavadní marketingové názvy benzinu a nafty. Každá značka a stanice si je přirozeně může ponechat s tím, že musí současně používat i nové symboly. Čili například na čerpacích stanicích Shell stále řidiči najdou prémiové paliva označené jako Shell V-Power.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *