Volkswagen plánuje rekordní výrobu v Jihoafrické republice

Johannesburg 20. února (ČTK) – Jihoafrická součást německé automobilky Volkswagen hodlá letos zvýšit výrobu na rekordních 161.900 vozů z loňských 126.463, navzdory zpomalování tamní ekonomiky, výpadkům elektřiny a očekávaným mzdovým jednáním s odbory. Novinářům to dnes sdělil její ředitel Thomas Schäfer. Z uvedeného množství chce firma 108.000 automobilů exportovat.
Automobilka je v segmentu osobních vozů lídrem jihoafrického trhu, v loňském roce se na něm podílela zhruba dvaceti procenty. Populární jsou tam zejména modely Vivo a Polo.

Letošní rok ale začíná pro celý sektor v Jihoafrické republice složitě, upozorňují analytici. Ekonomika, která vloni spadla do recese, má letos vykázat růst pouze o 1,3 procenta a například státní energetická společnost Escom, která je insolventní, byla nucena snižovat dodávky ze státní sítě. Kromě toho výrobce automobilů čekají jednání o mzdách s odborovými svazy a možná i stávky.

V rámci strategie zaměřené na nové trhy Volkswagen podepsal dohody s vládami v Nigérii, Ghaně, Keni a Etiopii. Ve Rwandě chce začít montovat tři modely automobilů, které budou určeny k prodeji na místním trhu a pro nově zaváděnou službu sdílených jízd. O stejný koncept vyjádřila zájem Angola a jednání s ní jsou naplánována na březen.

Se sdílenými jízdami by se společnost podle Schäfera mohla na kontinentu prosadit i v dalších zemích, a to včetně Jihoafrické republiky, kde už mají pevné postavení velké firmy jako je Uber.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *