Ceny exportu i importu v lednu meziročně stouply

Ceny dováženého zboží a surovin v Česku v lednu meziročně stouply o 2,4 procenta. Vývozní ceny ve stejném období vzrostly o 2,8 procenta. Největší vliv mělo v obou případech zdražení strojů a dopravních prostředků. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ve srovnání s předchozím měsícem klesly ceny exportu v lednu o 0,3 procenta. Dovozní ceny byly oproti prosinci nižší o 0,6 procenta.

Index cen dovozu i vývozu v meziročním srovnání roste nepřetržitě od loňského června. V prosinci stouply vývozní ceny o 3,1 procenta a dovozní o 2,4 procenta.

Zásadní vliv na meziroční růst cen exportu mělo v lednu zdražení strojů a dopravních prostředků o 1,7 procenta. Nejvíce ale rostly ceny ve skupině minerálních paliv, a to téměř o 13 procent. V lednu stouply také vývozní ceny polotovarů a průmyslového spotřebního zboží. „Klesly pouze ceny ostatních surovin o 1,2 procenta,“ uvedli statistici.

Také na meziročním zvýšení dovozních cen se zásadně projevily dražší stroje a dopravní prostředky. Nejvíce ovšem rostly ceny ve skupině minerálních paliv, především elektřiny, o 7,6 procenta. Ceny chemikálií se v lednu zvedly o 4,5 procenta a ceny polotovarů o 1,6 procenta. Naopak ceny potravin klesly o 0,7 procenta.

Zdroj: ČTK

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *