Akcie v USA ukončily týden mírným růstem, dolar oslabil

Akcie ve Spojených státech ukončily týden mírným růstem a index S&P 500 a Nasdaq uzavřely již podruhé v tomto týdnu na novém rekordu. K růstu přispěly hlavně akcie firem Ford Motor a Amazon.com díky výsledkům hospodaření. Statistické údaje o růstu americké ekonomiky za první čtvrtletí však přiměly investory spíše k tomu, dát si přestávku.

Index Dow Jones stoupl o 81,25 bodu, tedy 0,31 procenta, na 26.543,33 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 posílil o 13,71 bodu, neboli 0,47 procenta, na 2939,88 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 27,72 bodu, čili 0,34 procenta, na 8146,40 bodu. Za celý týden Dow Jones mírně klesl o 0,06 procenta, S&P 500 však posílil o 1,2 procenta a Nasdaq o 1,86 procenta.

„Nepůjdeme výrazně vzhůru, dokud nebudeme mít jasno o současném stavu hospodářských výsledků,“ uvedl stratég Cornerstone Capital Michael Geraghty.

Navzdory horším výsledkům některých velkých firem více než tři čtvrtiny z 229 společností z indexu S&P 500, které zatím zveřejnily výsledky hospodaření, překonaly očekávání analytiků. Podle nejnovější prognózy analytici očekávají, že zisk firem z indexu S&P 500 za první čtvrtletí klesne meziročně o 0,3 procenta, včera přitom čekali, že zůstane na stejné úrovni. Jejich odhad je však stále zlepšením proti prognóze z dubna, kdy počítali s poklesem o 2,3 procenta.

Akcie firmy Intel dnes klesly o téměř devět procent poté, co firma snížila prognózu příjmů za celý letošní rok a její tržby v hlavní divizi datových center zaostaly za očekáváním. Ztrácely i energetické firmy kvůli nižším cenám ropy, napsala agentura Reuters.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že HDP v prvním čtvrtletí vzrostl v celoročním přepočtu o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali zvýšení jen o dvě procenta. K růstu však přispěly hlavně vyšší zásoby, výdaje spotřebitelů a firem naopak prudce klesly a nižší byly i investice do výstavby domů, a to již páté čtvrtletí za sebou. Zpomalil také růst indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je indikátor, kterému dává při sledování vývoje inflace přednost centrální banka USA (Fed).

Americký dolar dnes navzdory příznivým údajům o vývoji hrubého domácího produktu USA za první čtvrtletí oslabil. Investoři se totiž spíše než na údaj o růstu zaměřili na zhoršení dílčího ukazatele inflace. Část investorů se proto rozhodla vydělat na růstu dolaru v tomto týdnu a dolar prodávala.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 procenta na 98,04 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,1 procenta na 1,1147 USD, k jenu však zůstal jeho kurz téměř beze změny, činil 111,61 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,1 procenta na 124,50 JPY.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *