Ropa zdražuje, čeká se prodloužení dohody o omezení dodávek

Singapur 1. července (ČTK) – Ropa dnes výrazně zdražuje, důvodem jsou podle analytiků vyhlídky na prodloužení dohody o omezení dodávek suroviny na trh. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) tak vystoupila na pětitýdenní maximum nad 60 dolarů za barel. Krátce po 09:00 SELČ přidávala 2,7 procenta na 60,06 dolaru. Severomořská ropa Brent pak vykazovala nárůst o 2,8 procenta na 66,56 dolaru za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes bude o prodloužení dohody o omezení dodávek jednat ve Vídni. V úterý by měl kartel OPEC tuto otázku řešit se svými spojenci. Saúdská Arábie a Rusko, tedy klíčoví účastníci dohody, se už o víkendu shodly na tom, že v omezování dodávek je zapotřebí pokračovat.

OPEC a jeho spojenci se loni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy na trh asi o 1,2 milionu barelů denně. Samotný OPEC se zavázal snížit těžbu o 812.000 barelů a jeho spojenci včetně Ruska o dalších 383.000 barelů denně. Dohoda byla sjednána na prvních šest měsíců letošního roku, její platnost tak v neděli vypršela.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v neděli uvedl, že dohoda bude pravděpodobně prodloužena o devět měsíců. Podle analytiků ze společnosti ANZ se prodloužení zdá být „hotovou věcí“, ačkoli tento krok ještě musejí ratifikovat ostatní účastníci dohody.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 66,56 64,74
New York – NYMEX WTI srpen 60,06 59,38

ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *