Ceny ropy rostou, pomáhá posílení jüanu a OPEC

Ceny ropy dnes po výrazném středečním propadu oživují. Náladu na trhu zlepšily spekulace, že poslední pokles cen ropy by mohl vyvolat další snížení těžby ropným kartelem OPEC. Pomohlo také posílení čínské měny jüan po týdnu nestability způsobené eskalací obchodního napětí mezi USA a Čínou.

Kolem 18:20 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 2,2 procenta na 57,49 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 2,9 procenta na 52,56 dolaru za barel.

Ceny ropy se ve středu propadly o téměř pět procent na nejnižší hodnotu od ledna. Kromě stupňujícího se obchodního napětí mezi USA a Čínou reagovaly také na zprávu o stavu zásob v USA, která ukázala, že zásoby v uplynulém týdnu nečekaně vzrostly.

Čínský jüan dnes posílil vůči dolaru. Statistika rovněž ukázala, že vývoz z Číny se v červenci navzdory tlaku z USA vrátil k růstu díky zlepšení globální poptávky.

Ropnému trhu pomohla také zpráva, že Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, vyzvala další producenty k jednání o poklesu cen ropy. Podle analytiků tak země vyslala signál, který stabilizoval ropné trhy. Země rovněž plánuje ponechat v srpnu a září vývoz ropy pod sedmi miliony barelů denně, i když je poptávka od zákazníků vysoká. Tento krok má snížit globální zásoby a vrátit trh zpět do rovnováhy, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 57,49 56,23
New York – NYMEX WTI září 52,56 51,09

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *