Glencore bude dodávat kobalt pro jihokorejského výrobce baterií

Jihokorejská společnost SK Innovation a britsko-švýcarský těžař Glencore podepsaly dohodu o dodávkách kobaltu. Na šest let a třicet tisíc tun.

Cena kobaltu se od května 2018 snížila z 95 tisíc dolarů za tunu na současných 35 tisíc. Takový vývoj drtivě dopadl i na těžařskou společnost Glencore, která ale získala zakázku na dodávky tohoto kovu jihokorejskému výrobci baterií. Společnost SK Innovation si od smlouvy slibuje posílení své pozice na trhu s bateriemi a jejím cílem je zejména překonat svého bezprostředního konkurenta, další jihokorejskou společnost LG Chem.

Podle analytiků poptávka po kobaltu poroste s tím, jak se bude rozvíjet produkce elektromobilů. Příští rok by se mělo ve světě spotřebovat kolem 32 tisíc tun kobaltu, o pět let později už by to mohlo být až třikrát více.

Glencore patří mezi nejvýznamnější těžaře kobaltu na světě a konkurovat mu jsou schopny prakticky jen čínské těžařské podniky. Drtivá většina zásob kobaltu je koncentrována v africké Demokratické republice Kongo. Glencore a SK Innovation se proto zavázaly, že budou při dobývání vzácného kovu dbát na dodržování veškerých morálních zásad, jako je například odmítání dětské práce v kobaltových dolech.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *