Nebankovní registr: Dluh firem stoupl meziročně o 16 procent

Dluh obchodních společností u uživatelů Nebankovního registru klientských informací dosáhl na konci prvního čtvrtletí 184,2 miliardy korun, a meziročně tak vzrostl o 25,4 miliardy korun, tedy o 16 procent. Firem s úvěrem u nebankovních finančních institucí bylo 77.253, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě registr. Průměrný dluh na jednu společnost činil 2,4 milionu korun.

Své závazky řádně nesplácelo 2602 společností. Počet firem, které nezaplatily tři po sobě následující řádné splátky úvěru nebo jimž byl úvěr zesplatněn, se meziročně snížil o 120, tedy o 4,4 procenta. Počet nesplácejících společností klesl nejrychleji v Jihočeském kraji (o 9,5 procenta) a Praze (o 7,3 procenta). Nejvíce se naopak zvýšil v Pardubickém kraji (o 9,8 procenta) a v Královéhradeckém kraji (o 2,3 procenta).

Celkový objem nespláceného dluhu se meziročně snížil o 45 milionů korun na 1,09 miliardy korun. „Obchodní společnosti obecně splácejí úvěry u nebankovních finančních institucí velmi dobře. Své závazky na konci prvního čtvrtletí nesplácela pouze o něco více než tři procenta společností. Celková nesplácená částka dosahovala 0,6 procenta celkového dluhu. „Teprve v následujících čtvrtletích uvidíme, jaký vliv na schopnost firem splácet své úvěry bude mít aktuální propad ekonomické aktivity,“ uvedl výkonný ředitel registru Jiří Rajl.

Nejhorší platební morálku mají dlouhodobě firmy v Praze, kde na konci prvního čtvrtletí nesplácelo své úvěry 4,8 procenta společností. Následovaly firmy v Jihomoravském kraji se 3,2 procenta. Naopak nejlepší platební morálku měly společnosti v Jihočeském kraji, v Plzeňském kraji a na Zlínsku, kde své dluhy řádně nesplácela pouze 2,2 procenta společností.

Počet společností s určitou formou úvěru u členů registru se meziročně zvýšil v celé ČR v průměru o sedm procent. Nejvíce rostl v Karlovarském kraji, kde se zvýšil o desetinu, a na Vysočině, kde meziroční nárůst činil 8,4 procenta. Naopak nejpomaleji rostl jejich počet v Libereckém kraji (5,1 procenta) a v Moravskoslezském kraji (5,3 procenta).

Průměrný dluh na jednu společnost byl 2,4 milionu korun. Nejvyšší částka připadla na společnosti se sídlem na Vysočině, a to 3,4 milionu korun. Následovaly společnosti v Pardubickém kraji s průměrným dluhem 3,3 milionu Kč na jednu firmu.

„Průměrný dluh na jednu společnost ovlivňuje z velké části také to, jaký úvěrový nástroj firmy využívají. U finančního leasingu si společnosti půjčují v průměru 6,5 milionu korun, zatímco u investičního úvěru dosahuje průměrná částka dluhu pouze 1,3 milionu korun,“ upozornil Rajl.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *