electric-charge, nabíjecí stanice, elektromobil

Nízké ceny lithia mohou zbrzdit rozmach elektromobility

Pokud se ceny lithia nevzpamatují, mohl by do roku 2025 vzniknout převis poptávky, jenž by byl až trojnásobný oproti nabídce. Před ochabnuvším globálním trhem s lithiem varoval prezident těžařského lídra v oblasti lithia, společnosti Albemarle Corp.

Na trhu s lithiem se pomalu, ale jistě vyhrocuje situace mezi dodavateli průmyslového kovu a výrobci automobilů. Zatímco těžaři chtějí prodat kov za co nejvyšší cenu, výrobci elektromobilů naopak požadují slevy.

A fakticky se jim to může dařit. Cena lithia totiž za poslední rok kvůli koronavirové pandemii výrazně klesla. Takový vývoj přinutil společnost Albemarle, jednoho z největších světových těžařů lithia, aby utlumil svou expanzi. „Tento krok můžeme vrátit zpět, až ve chvíli, kdy cena lithia bude dávat smysl,“ uvedl na konferenci agentury Reuters Eric Norris, který v Albemarle řídí obchod tímto kovem.

Globální nabídka lithia byla na konci roku téměř shodná s poptávkou. Nicméně do roku 2025 by poptávka mohla předčít nabídku až o 228 tisíc tun. Cena lithia by se tak mohla zvýšit. To se ostatně začalo dít už před koncem loňského roku, kdy Čína zaznamenala růst produkce elektromobilů. Pokud nastoupený trend bude pokračovat, své kapacity začne zvětšovat i Albemarle. „Jsme na to připraveni, ale nebudeme to dělat za každou cenu,“ dodal Norris.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *