vakcína, dolar

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, obě strany ale budou jednat

Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se dnes zkomplikoval poté, co firma nejprve zrušila svou účast na jednání se zástupci Evropské komise a členských států. Později podle unijních činitelů společnost oznámila, že svého zástupce na večerní jednání vyšle. Unijní exekutiva po firmě nadále požaduje objasnění kroku, kvůli němuž dostanou členské země v prvním čtvrtletí necelou polovinu slíbených dávek.

Komisi se stejně jako řadě států se nelíbí, že britsko-švédský výrobce nedodrží objem dodávek vakcíny pro období do konce března, na němž se obě strany dohodly. Důvodem jsou podle firmy nutné úpravy vakcíny s ohledem na mutace koronaviru. Snížení dodávek do konce března má být až 60procentní, země EU by tak měly do konce čtvrtletí dostat 31 milionů dávek. Firma ale snižuje dodávku i mimo Evropu.

„Zástupce společnosti AstraZeneca nám dnes ráno oznámil, že se (firma) schůzky nezúčastní,“ řekla novinářům mluvčí EK Dana Spinantová s odkazem na večerní jednání, na němž bude komise s experty členských zemí probírat aktuální problémy kolem společné očkovací strategie. Vysoce postavený unijní zdroj však poté uvedl, že firma přeci jen vyšle na videokonferenci zástupkyni šéfa pro Evropu Iskru Reicovou. Společnost však prý dodala, že pro komisi nemá žádné nové informace.

„Míč je nyní na straně firmy, aby nám objasnila, jak a kdy chce nahradit výpadek dodávek,“ řekl novinářům zmíněný činitel. EK podle něj bude usilovat o to, aby firma souhlasila se zveřejněním kontraktu, z něhož bude patrné, jaké množství dávek bylo původně nasmlouváno.

Komise již se zástupci firmy jednala v pondělí, vysvětlení ji však neuspokojilo. Šéf firmy Pascal Soriot italskému listu La Repubblica řekl, že za potíže s dodávkami může hlavně to, že EU uzavřela kontrakt o tři měsíce později než Británie, kde měla firma více času na řešení počátečních problémů.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by mohla vakcínu AstraZeneky doporučit k podmínečnému užívání v pátek a po schválení Evropskou komisí by se mohla stát třetí očkovací látkou v unii. Dosud se očkuje vakcínami firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

Komise v reakci na AstraZenekou nepotvrzené informace, že se vakcíny slíbené EU dostávají do jiných zemí, připravuje pravidla, podle nichž by firmy vyrábějící v unii musely povinně oznamovat vývoz očkovacích látek mimo její území. Návrh nové normy se chystá Brusel představit ještě tento týden.

Zdroj: čtk

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *