Strojírenská firma Kovosvit má zakázky za 400 milionů Kč na stroje, které dodá do Ruska. Loni utržila podle předběžných výsledků 900 milionů Kč, meziročně o 40 procent méně. Zisk EBITDA (před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) bude v kladných jednotkách milionů. Letos plánuje tržby 1,35 miliardy. V Rusku, kde má od loňska nového majitele, by mohla časem i stroje vyrábět. ČTK to řekli generální ředitel Pavel Kovář a marketingový ředitel firmy Ivan Šlehobr.
Kovosvit letos investuje 60 milionů; do technologií, IT, přechodu z parovodu na horkovod, zmodernizuje potrubní poštu i modelárnu. Kvůli dopadům koronaviru pracovali zaměstnanci, jichž je asi 500, loni několik měsíců jen tři dny v týdnu. Firma využila vládní program Antivirus B. Platy letos Kovosvit nezvýší plošně; přidá vybraným zaměstnancům, zvýší bonusy. Pandemie komplikuje firmě zahraniční obchod a servis strojů.
„Díky novým vlastníkům se daří zajistit nový byznys. Máme podepsanou zakázku za 400 milionů korun, stroje začneme v nejbližší dodávat do Ruska. Jedna z možností je, že se (v budoucnu) některé stroje budou vyrábět v Rusku. Tato varianta historicky fungovala, kdy jsme měli výrobní kapacity v Azově,“ řekl Kovář. Stroje půjdou do energetického a těžebního průmyslu.
Firma chce mít třetinu tržeb v ČR a na Slovensku, třetinu v Rusku a třetinu v ostatních zemích. Dosud vyvážela polovinu produkce. Prodejní síť má v 19 zemích. Výhledově chce Kovosvit přijmout kolem 25 lidí. „Už teď hledáme obráběče kovů, obsluhu CNC, brusiče, svářeče a lakýrníky. A chystáme se, že začneme rozšiřovat tým montážníků,“ řekl Šlehobr.
Letos firma dokončí pět strojů za 90 milionů do Indie, účastní se tendru na 30 strojů v Polsku. Daří se jí víc dodávat pro automatizované výroby. „Může to být jeden z klíčů rozvoje Kovosvitu,“ řekl Kovář.
Zdroj: ČTK