New York, USA, auta

Podpora ekonomiky musí nějaký čas trvat, řekl šéf Fedu Jerome Powell

Hospodářství Spojených států je prý ještě daleko od plného zotavení z následků koronavirové krize. Bude proto třeba, aby ho měnová politika centrální banky ještě nějaký čas podporovala. V úterý to prohlásil guvernér Federálního rezervního systému Jerome Powell.

Ekonomika je na dlouhé cestě za našimi cíli v nezaměstnanosti i inflaci. Je pravděpodobné, že ještě nějaký čas potrvá, než dosáhne významného pokroku,“ řekl Jerome Powell během předčítání zprávy o stavu hospodářství před bankovní komisí amerického Senátu.

Podle Powella finančnímu systému výrazně pomohly nákupy vládních dluhopisů centrální bankou v objemu 120 miliard dolarů, stejně jako prakticky nulové základní úrokové sazby. Šéf Fedu připustil, že ze zdravotnického hlediska se daří krizi dostávat pod kontrolu a zásadní zlepšení by mohlo díky očkování přijít v pozdějších měsících tohoto roku, ekonomicky se ale Spojené státy budou zvedat mnohem déle. „Velmi bude záležet, kdy se šíření viru zásadně omezí,“ dodal.

Powell dokonce podpořil fiskální balíček v objemu 1,9 bilionu dolarů, který navrhuje nový americký prezident Joe Biden. „Nedávejte nohu z plynu,“ apeloval guvernér Fedu na americké zákonodárce.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *