Bohaté státy by měly chudým pomoci snížit dluh, vyzval šéf Světové banky

Podle prezidenta Světové banky Davida Malpasse by se rozvinuté země měly více snažit o snížení zadlužení zemí chudých. A do tohoto úsilí by měly zapojit také soukromý sektor.

David Malpass uvedl, že koronavirová pandemie ještě více zhoršila už tak rekordní dluhovou zátěž mnoha chudých zemí. Podle něho je nutné přijmout adekvátní opatření, aby se těmto zemím uvolnily finanční zdroje zejména pro financování zdravotnictví, vzdělávání, a především zajištění potravin. Současně by měly vyspělé státy těm méně rozvinutým významněji pomoci s bojem proti klimatickým změnám.

„Historie nám říká, že země, které nemohou najít cestu ven ze svých dluhů, nerostou, a nejsou tím pádem schopny dosáhnout významného snížení chudoby, jež sužuje jejich obyvatelstvo,“ řekl Malpass během svého on-line projevu na London School of Economics.

Podle něho by se země G20 měly tímto problémem začít vážně zabývat a vytvořit motivaci pro to, aby se do snižování dluhů chudých zemí zapojili také soukromí věřitelé. „Státy musí silně pobídnout soukromý sektor, aby se na řešení problému v co největší míře účastnil,“ dodal Malpass, podle něhož musí soukromí věřitelé převzít větší míru odpovědnosti za dluhy chudých zemí.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *