Indonésie

Indonésie omezuje export surovin. Chce přilákat investice a vytvářet pracovní místa

Již dost bylo vývozu průmyslových komodit jako nikl, měď nebo cín. Indonésie se chce nově soustředit na zpracování důležitých vstupů doma a exportovat do zahraničí vyšší přidanou hodnotu.

Omezení exportu surovin má jít ruku v ruce s lákáním zahraničních investic, díky kterým budou v Indonésii vznikat nová pracovní místa ve zpracovatelském průmyslu. Země s více než čtvrt miliardou obyvatel tak chce zabránit úniku přidané hodnoty ze země, k němuž dochází kvůli vývozu nejrůznějších komodit, aniž by doma prošly větším zpracováním.

Nová strategie průmyslové politiky se zaměřením na lákání zahraničního kapitálu by měla být představena nejpozději v příštím roce. „Nebuďte překvapeni. Zákaz vývozu niklu jsme měli už dříve. V příštím roce můžeme zastavit export bauxitu a na řadu mohou přijít i další zákazy,“ uvedl podle agentury Reuters indonéský prezident Joko Widodo v rozhovoru pro místní média.

V úvahu připadá také zákaz vývozu surového palmového oleje, jehož je Indonésie největším světovým exportérem. V roce 2020 vyvezla kolem 34 milionů tun, z čehož byla více než pětina v nezpracované formě.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *