Spořící prasátko je symbolem šetření peněz, i když to není nejrozuměnjší způsob

[TOP 25] Způsoby, jak ušetřit peníze v roce 2022

Inflace v EU trhá nové rekordy. Pokud byste v této době rádi uspořili nějakou tu korunku navíc, ale nevíte, kde začít, pak jste zde správně. V tomto článku se totiž podíváme na 25 nejlepších způsobů, které vám odpoví na otázku, jak ušetřit peníze.

Jak ušetřit v roce 2022?

1.) Sledujte své výdaje

Moderní doba nabízí mnohé vychytávky, které vám mohou pomoci lépe hospodařit s financemi.

Úvodním tipem je právě jedna z nich – existuje totiž několik aplikací, jako například Spendee, díky kterým je zaznamenávání vlastních výdajů a příjmů o mnoho snazší. Navíc můžete využívat i další funkce, které při šetření finančních prostředků pomáhají.

2) Omezte stravování v restauracích

Zajít si na večeři či oběd s přáteli do nějakého podniku je sice velmi příjemné, bohužel ale i finančně náročné.

Pokud si namísto pravidelných návštěv restauračních zařízení raději budete vařit doma, třeba včetně obědů do práce, vaše peněženka vám poděkuje.

Jídlo v restauraci může váš rozpočet stát více, než si uvědomujete

Čtěte také: Nejlepší pracovní pozice v Česku – kdo si vydělá nejvíce?

3.) Jak ušetřit při nakupování? Držte se střídmého nákupního listu.

Další dobrou strategií pak může být tvorba přiměřeného nákupního seznamu.

V klidu si doma naplánujte, kolik si čeho koupíte, a poté jen následujte váš nákupní list. Důležité je se ale nenechat zlákat okolním sortimentem a opravdu pořizovat jen to, co stojí v seznamu.

Pro sestavení nákupního seznamu můžete použít například aplikaci Listonic, který umožňuje i sdílení seznamu s dalšími osobami.

4.) Spotřebujte všechno nakoupené jídlo

I když to možná vaše chuťové buňky kvitovat nebudou, spotřebování všech nakoupených potravin je další variantou, jak zabránit zbytečným výdajům. Dejte si tak předsevzetí, že před utrácením za nový nákup sníte co nejvíce pochutin, které vám zbyly po tom posledním.

Čtěte také: Soutěže, kde můžete vyhrát peníze [Česko]

5.) Pijte vodu z kohoutku

Krom toho, že je to daleko zdravější varianta, než balené limonády, má voda z kohoutku navrch i cenou. Pokud ale přeci jen preferujete k zažehnání žízně něco sladkého, raději sáhněte po šťávě a smíchejte ji právě s vodou z vodovodu.

6.) Cestujte hromadnou dopravou

Užitečnost této rady v poslední době rapidně stoupá kvůli rostoucím cenám pohonných hmot.

I když v rychlosti samozřejmě hromadná doprava za osobními automobily pokulhává, ušetřené finance za delší čas jízdy mnohokrát stojí. Pokud navíc bydlíte v Praze, můžete již delší dobu kupón pořídit přes mobilní aplikaci a tou se pak prokazovat revizorovi, což je velmi pohodlné.

Čtěte také: Rychlé způsoby, jak vydělat peníze v Česku

7.) Místo posilovny cvičte doma či venku

Pokud jste pravidelnými návštěvníky posilovny a chtěli byste ušetřit, zkuste se zamyslet i nad touto možností. Samozřejmě, některá cvičení se mimo fitness centra dělat nedají – pokud ale například běháte na páse, zvažte i možnost zatrénovat si venku. Nastupující jarní počasí k tomu navíc bude naprosto ideální.

Pokud nevíte, jak ušetřit za posiluvnu, zkuste si zajít zaběhat do přírody

Přečtěte si další články z rubriky [Žebříčky]

8.) Omezte návykové substance

Samozřejmě, tohle se snáz řekne, než udělá. Uvědomte si ale, kolik peněz utrácíte za alkohol či cigarety, a o kolik by vaši finanční situaci vylepšilo, kdybyste jejich konzumaci alespoň částečně omezili, o pozitivním vlivu na zdraví ani nemluvě.

9.) Jak ušetřit za elektriku? Dejte pozor na zbytečné svícení!

Ceny energií v poslední době nevídaně rostou. Proto kontrolovat, zdali jste po sobě vždy zhasli, je na místě. A když už svítíte, zkuste používat co nejúspornější žárovky, jelikož i taková maličkost může vést v konečném důsledku k ušetření financí.

10.) Prodejte věci, které už nepoužíváte

Ať už se jedná o knihy, oblečení, časopisy či cokoliv jiného, na internetu je mnoho míst, kde se dají podobné artikly zpeněžit. Proto neváhejte a pokud vám něco doma spíše překáží, nebojte se vyvinout snahu a dané věci se zbavit. Nejen, že si tím ušetříte prostor, ale navíc si můžete přijít na nějakou tu korunu. S prodejem oblečení, které již nenosíte, vám pomůže například velmi populární aplikace Vinted.

11.) Zvažte výdaje za streamovací služby

Samozřejmě, každý má právo na zábavu. Zkuste se ale zamyslet, kolik služeb na streamování filmů, seriálů, či hudby si předplácíte, a kolik jich využíváte natolik, že se bez nich nedokážete obejít. Nebo si třeba zkuste některé předplatné na měsíc zrušit, a pokud vám daná služba nebude příliš scházet, tak víte, že se dokážete obejít i bez ní, potažmo tedy bez výdajů za ní.

Streamovací služby

12.) Jak ušetřit chytře? Využívejte slevy!

Tento tip se asi zdá být až příliš jasný, využívání slev ale neznamená jen kupovat si jídlo v akci. Hlavně pro starší generace skryté slevy se totiž mnohokrát skrývají v mobilních aplikacích mnohých obchodů či restaurací, a to v podobě kupónů. Proto pořádně zapátrejte po tom, jestli i vy nemůžete takto nějaký ten peníz ušetřit.

Využijte bonusů při založení bankovních účtů! Více zde.

13.) Dávejte si určitou částku stranou každý měsíc

Pokud máte problém s tím, že veškeré vydělané peníze utratíte, tato rada by vám mohla pomoci. Když si určitou část výplaty dáte vždy stranou, například na spořící účet, vytvoříte si tím na kontě časem solidní rezervu pro horší časy. Pro tyto účely postačí dávat si bokem i malou částku, například 1000 Kč měsíčně – důležitá je zejména pravidelnost.

14.) Stanovte si cíle spoření

Tento tip, úzce spojený s tím předchozím, zní v teorii velice jednoduše:

Stanovíte si nějaký cíl, kolik chcete mít na spořícím účtu a dokud této hodnoty nedosáhnete, nebudete z něho vybírat.

Až cílové částky dosáhnete, můžete si volit další a další cíle, které vás donutí spořit ještě více. Některé bankovní aplikace dokonce umožňují, nastavit si cíl spoření přímo v aplikaci.

15.) Jak ušetřit za oblečení? Nakupujte z druhé ruky.

Second-hand nakupování je rozšířené hlavně u oblečení a není důvod, abyste mu také nedali šanci.

Podobné kousky jako ty, které v second-handech pořídíte za skoro až směšně nízkou cenu, se v normálních obchodech totiž prodávají za několikanásobek.

Navíc je tento způsob nakupování oblečení stále populárnější.

16.) Nenakupujte impulzivně

Určitě to znáte. Procházíte se městem či po obchodním centru a najednou váš zrak zabloudí na položku, ze které máte pocit, že si ji prostě musíte koupit. Až se vám tahle situace přihodí příště, zkuste nenakupovat ihned a raději pár dní počkejte. Pokud vás během té doby chuť ke koupi dané věci přejde, znamená to, že se bez ní v klidu obejdete.

17.) Jak ušetřit za knihy? Využívejte knihovny nebo bazary knih.

Pokud patříte mezi relativně početnou skupinu knihomolů, určitě zauvažujte, zdali by nebylo moudřejší místo kupování knih si je půjčovat v knihovně. Kromě finančních prostředků tím také ušetříte místo u vás doma, takže tím zabijete dvě mouchy jednou ranou. Výborným místem, kde můžete ušetřit peníze za knihy je i online bazar knih – například TrhKnih.cz.

18.) Přepočítejte ceny na odpracované hodiny

I tenhle, na první pohled bizarní tip, může v konečném důsledku vést ke zlepšení vaší finanční situace.

Demonstruji ho na jednoduchém příkladu – pokud je vaše mzda přibližně 200Kč/h a zalíbí se vám boty, které stojí 1600 Kč, na chvilku se zastavte a řekněte si, jestli vám tyto boty opravdu stojí za osm hodin práce.

Tímto se donutíte o případné koupi více přemýšlet, což vám může pomoci od pořizování věcí, které nejsou tak nutné.

Čtěte také: Žebříček nejdražších NFT.

19.) Vyhýbejte se courání po obchodních centrech

Obchodní centra jsou navržená přesně tak, aby ztížila lidem šetření. Prosklené vitríny, zboží všude okolo a sortiment, zahrnující vše od ponožek až po nejdražší hodinky. Přesně proto byste se měli těmto místům vyhýbat, jak jen to bude možné. Jinak se totiž klidně může stát, že vaši pozornost upoutá nějaká zbytečnost, jíž si následně koupíte místo toho, abyste třeba později své finanční prostředky využili jiným, užitečnějším způsobem.

20.) Choďte za bezplatnou zábavou

Mnoho akcí nabízí, i v dnešní době, vstup zdarma. Neváhejte proto a když budete mít volný víkend, zapátrejte, jestli se nekonají nějaké události, které byste si mohli užít i výměnou za minimální či žádné množství peněz. Mnoho informací se dá najít na Facebooku či různých internetových portálech.

Pokud nevíte, jak ušetřit za zábavu, zkuste se podívat po akcích v okolí zdarma

Přečtěte si další články z rubriky [Žebříčky]

21.) Jak ušetřit v obchodě? Kupujte potraviny značek řetězců.

Mnoho lidí, kteří chodí nakupovat potraviny do prodejem velkých řetězců, jako například Albert či Billa, chová jakousi nedůvěru potravinám, které jsou právě prodávány pod značkou řetězců (Albert quality či Clever). Rozhodně se ale nebojte dát těmto nebrandovým pokrmům šanci, neboť se orientací na ně dá v dlouhodobém horizontu solidně ušetřit. Navíc mnoho z nich má stejnou či dokonce vyšší kvalitu než dražší, brandové, produkty – to je způsobeno tím, že platíte za drahý marketing výrobce.

22.) Vyzkoušejte rozpočtové pravidlo 50/30/20

Toto pravidlo je takovou podrobnější úpravou již zmíněných tipů k odkládání si peněz stranou. Spočívá v tom, že polovinu vašeho příjmu (50 %) byste měli utratit na nutné výdaje, jako nájem, energie a podobně. 20 % by pak mělo jít právě na „budoucnost“, což může znamenat například spoření, a zbývajících 30 %  si můžete dovolit utratit, když si budete chtít, lidově řečeno, „vyhodit z kopýtka“.

Jednoduše pravidlo využijte tak, že svůj čistý měsíční příjem vynásobne nejprve číslem 0,5 (50% = nutné výdaje), poté čistý měsíční příjem vynásobte 0,3 (30% = volný čas, zábava) a konečně číslem 0,2 (20% = spoření). Tak svůj čistý příjem efektivně rozdělíte na jednotlivé kategorie a budete vědět, kolik za každou kategorii můžete každý měsíc utratit.

23.) Vyrábějte dárky sami

Kupování darů na narozeniny přátel je výdajem, který zdánlivě patří mezi nevyhnutelné. Opak ale může být pravdou – s trochou zručnosti a internetovými tutoriály zvládne vyrobit nějakou maličkost prakticky každý. A možná si tím navíc uděláte u přátel dobré jméno, protože vyrobené dárky jsou přeci nejvíce od srdce.

24.) Jak ušetřit netradičně? Zkuste „Šetření utrácením“!

Tento, relativně nekonvenční nápad, spočívá v tom, že pokaždé, když utratíte za nějakou ne úplně esenciální položku, tak si pošlete stejné množství peněz na spořící účet. Tento návyk vám tak buď zvýší stav spořícího účtu, nebo vás donutí neutrácet za věci, které nutně nepotřebujete.

25.) Domácí dovolená

Každý pracující člověk si během roku rád užije alespoň pár týdnů zasloužené dovolené. To ale nemusí znamenat hledání drahých letenek či ubytování v zahraničí. Parádní dovču si můžete užít i v našich končinách například pod stanem, případně v nějakém levném penzionku.

Přečtěte si další články z rubriky [Žebříčky]

Líbil se vám tento článek, který radí, jak ušetřit?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 25 Průměrně: 3.6]

Čtěte také: Soutěže, kde můžete vyhrát peníze