Úspora energie

[TOP 10] Úspora energie – rady a tipy

Současná inflace zasáhla snad každého z nás a veškeré ceny kvůli ní letí vzhůru. Obzvlášť je to poznat ale na energiích, takže úspora energie je něco, čím se zabývá (nebo by minimálně měla) každá domácnost. Pokud by i vás zajímaly nějaké jednoduché a přitom účinné tipy, jak ušetřit právě na podobných výdajích, neváhejte a začtěte se do našeho článku.

Vypojujte spotřebiče

Nejvíce se tento fenomén týká stolních počítačů, použít se dá ale samozřejmě i na další spotřebiče. Jediným způsobem, jak totiž zamezit tomu, aby právě například PC zbytečně nespotřebovávalo energii, je totiž jej lidově řečeno „vypnout natvrdo“, tedy vypojit ze zásuvky. Další alternativou je také zakoupení prodlužovačky s vypínačem, do níž například zapojíte počítač a tiskárnu. Poté lze jednoduchým stisknutím tlačítka úplně zamezit jakékoliv spotřebě elektrické energie.

Úspora energie – Žárovky

Velmi dobře známým tipem, který ale v našem přehledu nesmí chybět, je kupování úsporných žárovek. LED světla jsou daleko energeticky šetrnější než ta klasická, která stále mnoho lidí používá. Pokud jste tak ještě neudělali, zajisté vyměňte vaše neefektivní žárovky za ty novější a úspornější a ušetřete díky tomu cenné korunky.

Úspora energie - svícení

Využijte fotovoltaické panely

Pokud žijete v rodinném domu, určitě stojí za zvážení také investice do fotovoltaických panelů. Ty jsou navíc zatím stále poměrně štědře dotovány státem a navíc samy vyrábějí elektrickou energii pro vaši domácnost, díky čemuž pak nemusíte tolik odebírat od zprostředkovatele. Navíc se jedná i o řešení s kladným dopadem na životní prostředí.

Zajímá vás ekologie? Investujte s brokerem Wonderinterest, který se specializuje na zelené investice

Úspora energie – Sušte postaru

Samozřejmě, použití sušičky je daleko pohodlnější, než rozvěšování prádla poté, co ho vyperete. Právě sušičky ale mezi spotřebiči patří do kategorie těch největších „žroutů“ energie, proto se nebojte tento výdobytek moderní doby nevyužívat a raději vytáhněte starý dobrý stojan na prádlo. Pokud ale přeci jen na používání sušičky trváte, snažte se alespoň dávat těžké a lehké oblečení do oddělených dávek.

Úspora energie - sušení prádla

Úspora energie – Omezte čas ve sprše

Výměna dlouhých koupelí za sprchu je tak evidentní, že ji v dnešním přehledu ani nebudeme věnovat samostatnou kapitolu. I pokud se ale jen sprchujete, dá se uspořit ještě více. Stačí omezit váš čas mytí na čtyři minuty, což by podle propočtů britských expertů před pár lety znamenalo, že za rok snížíte své náklady za vodu v přepočtu o něco málo přes dva tisíce Kč. A když si k tomu přičteme fakt, že nyní je voda o dost dražší než tenkrát, znamená to, že ve skutečnosti ušetříte ještě dost více. A to už stojí za zkoušku, ne?

Chcete ušetřit i jinak? Zkuste některé z našich 25 tipů z našeho článku

Těsnící okna

Mnoho starších typů oken propouští zvenčí v zimě studený vzduch, což má za následek nutnost více topit. Proto máte dvě možnosti – tou první je investice do novějších modelů, které lépe těsní, ta vás ale může vyjít na několik tisíc korun, takže se splatí na ušetřené energii až časem. Pokud pak máte „zlaté české ručičky“, můžete se pokusit vylepšit vaše stará okna sami, což vás vyjde o mnoho levněji, je k tomu ale pochopitelně zapotřebí určitá manuální zručnost.

Úspora energie - okna

Úspora energie – Optimalizujte topení

Mnoho lidí má ve zvyku například nechat radiátor vytápět místnost i pokud v ní zrovna nepřebývají. To je při současných cenách energie chybou, obzvlášť bolestivou pro vaše úspory. Pořádně tedy kontrolujte, zdali někde zbytečně netopíte a pokud například víte, že do dané části vašeho obydlí zamíříte, dejte jej vytápět maximálně půl hodiny před vaším přesunem, a naopak vypněte topení tam, kde jste v současné chvíli.

Chcete investovat? Projděte si recenze brokerů od našich expertů.

Úspora energie – lednička

Každých 15 sekund, během nichž jsou dveře vaší chladničky otevřené, je vykoupeno bezmála třičtvrtě hodinou, kdy musí pracovat na vyšší výkon, aby vrátila teplotu potravin do původního stavu. Dále je vhodné nastavit teplotu ledničky na méně než tři stupně Celsia,. Hodí také každý půl rok její vnitřek odmrazit, aby pracovala efektivněji.

Sbírejte dešťovou vodu

Pokud bydlíte v domě, není nic jednoduššího, než použít nějaký starý barel nebo kyblík na sbírání dešťové vody. Ideální je umístění přímo pod okapem, zachycenou vodu pak lze použít na zalévání květin, umývání automobilu či splachování toalety.

Úspora energie - dešťová voda

Úspora energie – Efektivně využívejte myčku

Ruční mytí nádobí je jednak časově náročné a druhak příliš vody neuspoří. Ušetřit ale můžete například, pokud vaši myčku budete zapínat jen, když je plná. Používání tohoto spotřebiče pouze jednou týdně může podle propočtů, oproti průměrně častému mytí, ušetřit přibližně pět set korun ročně.

Úspora energie – Spořte i při vaření

Mnoho lidí má ve zvyku vypínat spotřebič až v okamžiku, kdy už je jejich jídlo uvařené. Pokud si ale vybudujete návyk těsně před dokončením jídla vypnout plotýnky nebo troubu a nechat pokrm dovést do stavu hotovosti již vyrobeným teplem, můžete také ušetřit nějaký ten peníz.

Požírá vaše úspory inflace? Investujte s některým z nejlépe hodnocených brokerů

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *