Ceny oceli rostou

Válka na Ukrajině sune ceny oceli vzhůru

Ocel v Evropě zdražuje a má být ještě hůř. Pokračující válka na Ukrajině zvyšuje napětí na trhu, protože dochází ke stále většímu narušování dodavatelských řetězců. Olej do ohně přilévají také rostoucí ceny energií.

Rusko je pátým největším světovém producentem oceli, Ukrajině patří čtrnáctá příčka. Obě země dohromady se podílejí z jedné pětiny na dovozu oceli do Evropské unie. Vzhledem k válce mezi takto významnými výrobci a dodavateli oceli do světa je poměrně logické, že cena této průmyslové komodity rapidně na evropském trhu zdražuje.

Dosavadní vývoj

Ceny válcované oceli v Evropské unii se za poslední tří týdny zvýšily o 40 procent. Naproti tomu v Číně nebo Severní Americe tatáž komodita zdražila jen asi o sedm až osm procent.

Obavy z budoucnosti

„Je téměř jisté, že cenový růst bude pokračovat. Minimálně v krátkodobém horizontu,“ uvedl pro agenturu Reuters Kaye Ayub, analytik poradenské společnosti MEPS International. A ceny nežene vzhůru jen narušení dodávek z východu. Zdražuje a zdražovat i nadále bude také ocel vyráběná přímo v Evropské unii. Příčinou jsou rostoucí ceny energií, které jsou k produkci oceli zapotřebí a nejsou ničím nahraditelné.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *