Světové ceny potravin v srpnu pátý měsíc po sobě klesly, jejich index se tak ještě více vzdálil rekordu ze začátku roku. Obnovení vývozu obilí z ukrajinských přístavů navíc přispělo ke zlepšení vyhlídek na zásobování. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se snížil na 138 bodů ze 140,7 bodu v červenci.

FAO: Světové ceny potravin v srpnu pátý měsíc po sobě klesly

Světové ceny potravin v srpnu pátý měsíc po sobě klesly, jejich index se tak ještě více vzdálil rekordu ze začátku roku. Obnovení vývozu obilí z ukrajinských přístavů navíc přispělo ke zlepšení vyhlídek na zásobování. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se snížil na 138 bodů ze 140,7 bodu v červenci. Uvedla to dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Souhrnný index se oproti minulému roku zvýšil

Ve srovnání s loňským srpnem je však index o 7,9 procenta vyšší. Letos v březnu, po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.

Index cen obilovin se v srpnu meziměsíčně snížil o 1,4 procenta. Mělo na to vliv opětovné otevření ukrajinských přístavů v Černém moři po diplomatické dohodě a příznivé vyhlídky na sklizeň pšenice v Severní Americe a Rusku. Ceny kukuřice ale vzrostly o 1,5 procenta, protože horké a suché počasí snížilo vyhlídky produkce v Evropě a ve Spojených státech.

Některé dílčí indexy klesají

Klesly také dílčí indexy cen rostlinných olejů, cukru, mléčných výrobků a masa. Důvodem je částečně zlepšení dodávek. FAO současně snížila výhled odhadu produkce obilovin v letošním roce na 2,774 miliardy tun z červencových 2,792 miliardy tun. To je o 1,4 procenta méně než odhadovaná produkce na loňský rok.

Zdroj: ČTK