Doklad

Aplikaci k využití elektronického občanského průkazu má přes půl milionu lidí

Mobilní aplikaci eDoklady, do které si lze uložit elektronickou variantu občanského průkazu, využívá už víc než půl milionu lidí. Na sociální síti X to dnes uvedl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Uvedl také, že eDoklady umí přijímat 1326 organizací, úřadů a firem. Aplikaci spustila Digitální a informační agentura (DIA) letos 20. ledna.

eDoklady v Mobilu

„Aplikaci eDoklady, díky které můžete mít občanku ve svém mobilu, aktuálně využívá 506.205 lidí. A další přibývají každý den,“ napsal Bartoš. Současná plastová verze občanského průkazu zůstává dál platná a občané se jí mohou prokazovat jako dosud, eDoklady jsou jen možnou alternativou. Postupně by mělo být možné do aplikace vedle občanského průkazu nahrát například i kartičku zdravotní pojišťovny nebo potvrzení o studiu.

Aplikaci nyní přijímají ústřední orgány státní správy jako například ministerstva, také policie v terénu, úřady práce nebo finanční a krajské úřady a dobrovolně se k nim přidalo i několik set měst, obcí nebo soukromníků včetně třeba notářů. Od příštího roku se připojí zbývající obce a notáři, okrskové volební komise, školy, zdravotní pojišťovny, banky, Česká pošta či zastupitelské úřady.

Bezpečnost

Aplikaci eDoklady si mohou lidé stáhnout z App Store a Google Play. Pro její používání potřebují chytrý mobilní telefon a Identitu občana, která je nezbytná pro přihlášení. Aplikace pak funguje on-line i off-line. Elektronická varianta občanského průkazu má lepší zabezpečení než plastová a při ztrátě telefonu ji lze na dálku deaktivovat přes Portál občana.

Zavedení eDokladů umožnila novela zákona o právu na digitální služby. Spuštění aplikace však provázely problémy s přihlašováním kvůli přetížené Identitě občana. DIA koncem července oznámila, že vydala aktualizovanou verzi eDokladů. Původní aplikace totiž chybně odesílala víc informací o uživatelích, než bylo třeba, což u nové verze již není možné.

Zdroj: ČTK