čína auta

Akcie čínské alternativní taxislužby Didi v USA debutovaly silným růstem

Akcie čínské alternativní taxislužby Didi Global debutovaly ve středu na burze v New Yorku silným růstem, v jednu chvíli přidávaly více než 28 procent. Den ale zakončily vyšší o jedno procento, což i tak dává firmě ocenění zhruba 68,4 miliardy dolarů (1,5 bilionu Kč). Primární veřejná nabídka (IPO) akcií Didi je největším prodejem akcií čínské firmy na burze v USA od roku 2014.

Burzovní debut přitom dal za pravdu managementu firmy, který se rozhodl slevit ze svého původního záměru dosáhnout ocenění 100 miliard dolarů. Investoři totiž tento plán zpochybňovali s odkazem na tempo růstu firmy a na případná omezení ze strany regulačních úřadů.

Firma své akcie nabídla ve Spojených státech ve formě stvrzenek ADS, které nahrazují kmenové akcie. Prodejní cenu díky vysokému zájmu stanovila na 14 dolarů za kus, akcie ale ve středu zahájily obchodování s cenou 16,65 USD za kus, což byl proti upisovací ceně nárůst asi o 19 procent. Postupně se vyšplhaly až nad 18 dolarů, obchodování ale nakonec uzavřely jednoprocentním růstem na 14,14 USD. Celý den ale pod prodejní cenu neklesly.

Podnik získal prodejem 316,8 milionu akcií zhruba 4,4 miliardy dolarů. Z čínských firem, které se rozhodly své akcie umístit na burzách v USA, si lépe vedla pouze internetová společnost Alibaba. Ta v roce 2014 získala z primární veřejné nabídky v New Yorku asi 25 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.