Překvapivá změna politiky ovlivňování výnosové křivky u desetiletých vládních dluhopisů japonskou centrální bankou rozkolísala světové akciové trhy.

Akciové trhy v Asii a Evropě klesly v důsledku rozhodnutí japonské centrální banky

Překvapivá změna politiky ovlivňování výnosové křivky u desetiletých vládních dluhopisů japonskou centrální bankou rozkolísala světové akciové trhy. Japonské vládní dluhopisy se totiž staly atraktivnější, čehož investoři využili.

Akcie v červených číslech

Akcie v Asii a Evropě se v polovině předvánočního týdne obchodovaly až na výjimky v červených číslech. Největší propad nastal na tokijské burze, jejíž hlavní index Nikkei oslabil bezmála o 2,5 procenta. Více než procento ztratila také burza v Šanghaji nebo Hongkongu.

Evropské akcie zahájily obchodování rovněž poklesem, když největší propad zaznamenala burza v Paříži o téměř 0,4 procenta. Podobně ztratil panevropský index Stoxx 600 nebo index DAX frankfurtské burzy.

Rozhodnutí japonské centrální banky změnilo situaci

Trhy tak zareagovaly na překvapivé rozhodnutí japonské centrální banky, která nečekaně rozšířila cílové pásmo úrokového výnosu u 10letých vládních dluhopisů z dosavadních 0,25 na 0,5procentního bodu pro pohyb výnosu na obě strany od stanovené cílové úrovně na 0 procentech. Investoři tak reagovali přepínáním svých investic z akcií do japonských vládních dluhopisů, jelikož zmíněné rozhodnutí znamená de facto zvýšení výnosnosti japonských vládních bondů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *