čína

Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu se v listopadu vrátila k růstu

Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu se v listopadu překvapivě vrátila k růstu. Přispěly k tomu nižší ceny některých surovin a pokles problémů s dodávkami elektřiny. Oznámil to dnes čínský statistický úřad.

Index nákupních manažerů, který je ukazatelem aktivity ve zpracovatelském průmyslu, za listopad vystoupil podle předběžných údajů na 50,1 bodu z říjnové hodnoty 49,2 bodu. Poprvé za tři měsíce se tak dostal nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že se index zvýší na 49,6 bodu.

Příznivé zprávy dnes přišly také z japonského průmyslu. Podle vládní zprávy se tam průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně zvýšila o 1,1 procenta. Zaznamenala tak první růst za čtyři měsíce.

„Slabá produkce automobilek v předchozích třech měsících brzdila celkovou průmyslovou výrobu v Japonsku, situace se však zlepšila,“ uvedl podle agentury Reuters ekonom Takeši Minami ze společnosti Norinchukin Research Institute. Výroba automobilů v Japonsku se v říjnu meziměsíčně zvýšila o 15,4 procenta. Zaznamenala tak první nárůst za čtyři měsíce. Za oživením výroby stál pokles výpadků v dodávkách součástek z Asie.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.