ropa

Americká ropná firma Diamondback převezme za 26 miliard USD rivala Endeavor

Americká energetická společnost Diamondback Energy převezme za 26 miliard dolarů (zhruba 609 miliard Kč) firmu Endeavor Energy Resources, která je ve Spojených státech největším soukromým producentem ropy a plynu v Permské pánvi. Společnost Diamondback dnes v tiskové zprávě uvedla, že součástí kupní ceny je i převzetí dluhu firmy Endeavor.

Velký obchod

Dohoda přichází po nové vlně konsolidace v Permské pánvi, která je významným zdrojem ropy a plynu. Cílem je zvýšit produkci. Loni byla největší transakcí dohoda firmy ExxonMobil převzít za 60 miliard dolarů firmu Pioneer Natural Resources, uvedla agentura Reuters.

Firma, která vznikne spojením Diamondback a Endeavor, bude třetím největším producentem ropy a zemního plynu v regionu za společnostmi Exxon a Chevron. Posledně jmenovaný podnik se v poslední době také dohodl na několika podobných transakcích. Zvýšená aktivita v tomto odvětví ale vedla americkou Federální obchodní komisi (FTC) k tomu, aby se na tyto transakce podívala důkladněji.

Přesuny akcií

Aktivity firmy Endeavour pokrývají v Permské pánvi plochu 350.000 akrů (1416 kilometrů čtverečních) v části Midland. Pánev se rozprostírá v oblasti západního Texasu a jihovýchodní části Nového Mexika. Společnost Fitch Ratings loni v listopadu předpověděla, že Endeavor letos vygeneruje volný peněžní tok kolem jedné miliardy dolarů.

Diamondback uhradí kupní cenu částečně v akciích a částečně v hotovosti. Zaplatí kolem osmi miliard dolarů, zbytek poskytne v hodnotě svých akcií, kterých použije zhruba 117,3 milionu. Akcionáři firmy Diamondback by měli vlastnit 60,5 procenta nově vytvořené firmy, akcionáři společnosti Endeavor zbylých 39,5 procenta. Sídlo podniku bude v texaském Midlandu, kde teď sídlí obě firmy.

Transakci už schválily správní rady obou firem. Dokončena by měla být v letošním čtvrtém čtvrtletí.

Zanechte komentář