Americká vlajka ve Wall Street

Americké akcie koncem týdne výrazně oslabily. Na vině je inflace i napětí na Ukrajině

Hlavní index newyorské burzy S&P 500 odepsal během čtvrtku a pátku minulého týdne asi 3,5 procenta. První šok přišel ve čtvrtek po zveřejnění lednové inflace v USA, druhý v pátek poté, co Washington vyzval své občany k urychlenému opuštění Ukrajiny.

Index S&P jen během pátku oslabil o necelá dvě procenta. O 1,43 procenta klesl Dow Jones Industrial Average, technologický index Nasdaq ztratil 2,78 procenta. Propady akcií na newyorské burze mají dva zásadní důvody. Prvním je vyšší než očekávaná lednová inflace, která v USA dosáhla 7,5 procenta v meziročním srovnání. Trhy se tak obávají razantnější reakce ze strany Fedu, než se původně předpokládalo.

Druhým důvodem akciové bídy je další eskalace napětí na rusko-ukrajinské hranici. Washington totiž vyzval americké občany, aby do 48 hodin Ukrajinu opustili, jelikož Rusko se prý může k vojenské invazi odhodlat každou chvíli.

Zpráva trhy vyděsila o to více, že přišla před víkendem. Investoři tak zareagovali preventivně, protože pokud by během soboty či neděle skutečně konflikt propukl, pondělní obchodní seance by jistě přinesla další výrazné ztráty.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.