Akciové trhy v Asii dnes opět výrazně posílily. Těžily ze známek pokroku v jednáních Ukrajiny a Ruska o ukončení konfliktu i z vyhlídek na další opatření na podporu čínské ekonomiky.

Asijské akcie prudce posílily, tokijská burza uzavřela nejvýše od začátku března

 Akciové trhy v Asii dnes opět výrazně posílily. Těžily ze známek pokroku v jednáních Ukrajiny a Ruska o ukončení konfliktu i z vyhlídek na další opatření na podporu čínské ekonomiky. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 si připsal 3,46 procenta na 26.652,89 bodu.

Uzavřel tak obchodování na nejvyšší úrovni od začátku března. Index hongkongské burzy Hang Seng pak zpevnil o 7,04 procenta na 21.501,23 bodu. Index CSI 300, který sleduje vývoj cen akcií na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, obchodování uzavřel růstem o 1,96 procenta na 4237,70 bodu. Ve středu index posílil o více než čtyři procenta, zatímco index Hang Seng vzrostl o více než devět procent. Čínský vicepremiér Liou Che ve středu slíbil, že Peking podnikne další opatření na podporu domácí ekonomiky i kroky na podporu kapitálových trhů.

Dnešnímu růstu asijských akciových trhů nezabránilo ani středeční zahájení zvyšování úroků ve Spojených státech. Americká centrální banka (Fed) podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Naznačila také, že v letošním roce úroky zvýší ještě šestkrát.

Evropské akciové trhy se po středečním silném růstu dnes drží bez výraznějších změn. Panevropský index STOXX Europe 600 si krátce před 11:00 SEČ připisoval zhruba 0,1 procenta, zatímco ve středu posílil o více než tři procenta.

Zdroj: ČTK

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *