Vlající Britská vlajka

Britský ropný gigant BP má kvůli odchodu z Ruska vysokou čtvrtletní ztrátu

Ropný gigant BP

Britský ropný a plynárenský gigant BP v prvním čtvrtletí vykázal ztrátu 20,4 miliardy dolarů (479 miliard Kč) po zisku 4,7 miliardy dolarů před rokem. Výsledky zasáhly rozsáhlé odpisy související s odchodem podniku z Ruska, uvedla dnes firma ve své výsledkové zprávě. Zisk bez zahrnutí mimořádných položek nicméně vzrostl, a to na 6,2 miliardy z 2,6 miliardy USD před rokem. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali na 4,5 miliardy dolarů.

Celkové tržby podnik meziročně zvýšil o více než 40 procent na 51,2 miliardy dolarů, za jejich růstem stály vyšší ceny ropy a zemního plynu. Firma ale vykázala mimořádné náklady 25,5 miliardy dolarů v souvislosti s opuštěním aktivit v Rusku.

BP opouští Rusko

„Naše únorové rozhodnutí zbavit se podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť vedlo k výrazným nepeněžním nákladům,“ uvedl šéf podniku Bernard Looney. „Nezměnilo však naši strategii,“ dodal.

Společnost BP krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu oznámila, že se zbaví svého pětinového podílu v největší ruské ropné firmě Rosněfť. „Rozhodnutí opustit Rusko jsme učinili během 96 hodin od začátku invaze a dnes vidíme finanční důsledky tohoto rozhodnutí,“ upozornil Looney.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *